تماس
گمرک و ترخیص کالا؛ برای ترخیص کالا چکار کنیم؟

گمرک و ترخیص کالا؛ برای ترخیص کالا چکار کنیم؟

گمرک و ترخیص کالا واژه‌هایی هستند که همیشه ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. در واقع ترخیص کالا مهمترین اتفاقی است که در گمرک برای واردات کالا رقم می‌خورد. فرآیند گمرک بر اساس شرایط کشورها قوانین و مقررات متنوعی دارد. در تمامی این کشورها برای این‌که ترخیص کالا از طریق گمرک انجام شود باید مراحل و سلسله مراتبی طی گردد. یادگیری آموزش های مرتبط با ترخیص کالا از گمرک برای هر بازرگان و تاجری لازم و ضروری است.

تجار باید با تمامی مراحل ترخیص کالا و قوانین مرتبط با آن را در کشورهای مختلف که از تجارت در آن را دارند، آشنا شوند. البته تجار تازه‌کار می‌توانند در این زمینه از تجربیات شرکت های دیگر که در زمینه ترخیص کالا از گمرک فعالیت های بیشتری داشته اند استفاده کنند و راحت تر محصولات خودشان را به کشور وارد نمایند. شرکتهای باتجربه‌تر هم تسلط بیشتری بر روی قوانین دارند و هم با توجه به اینکه بارها و بارها نسبت به ترخیص کالا از گمرک اقدام کرده‌اند تجربیات گرانبهای در این زمینه به دست آورده اند.

حتی بسیاری از شرکت ها تمام فرایند ترخیص کالای خودشان را به شرکت های فعال در زمینه ترخیص کالا از گمرک می سپارند و با این کار هم زمان کمتری هدر می دهند و هم از جریمه های سنگین جلوگیری به عمل می‌آورند. با وجود این شرکت ها اما باز هم بازرگانان باید با تمامی مراحل و نکات مختلفی که در مورد گمرک و ترخیص کالا وجود دارد آشنا شوند و سعی کنند در مورد آنها اطلاعات خودشان را روز به روز بیشتر کنند. در این مطلب سعی می کنیم تمام آن چیزی که در مورد گمرک و ترخیص کالا نیاز است شما یاد بگیرید را خدمتتان بیان نمایم. امیدوارم مطالبی که در اختیار شما قرار می دهیم مفید و سودمند باشد و در آینده برایتان موثر واقع شود.

گمرک و ترخیص کالا

آشنایی با مراحل گمرک و ترخیص کالا از آن

همانطور که در بخش اول این مطلب هم خدمتتان بیان کردیم برای انجام فرآیند گمرک و ترخیص کالا از آن باید مراحل مختلفی طی شود. یاد گرفتن این مراحل و آشنایی با آنها برای هر تاجر و بازرگانی که به دنبال موفقیت در دنیای تجارت است اهمیت زیادی دارد. توجه داشته باشید که مراحل ترخیص کالا از گمرک مراحل بسیار مهم و البته پیچیده هستند که ممکن است تبدیل به یک سراب برای تجار شوند. اگر این مراحل آشنایی نداشته باشید و آنها را به درستی انجام دهید ممکن است ماه ها یا حتی سال ها کالاهای شما در گمرک بماند و ترخیص نشود.

اولین مرحله برای ترخیص کالا از گمرک، مرحله دریافت پرفرما و پکینگ لیست می باشد. در مرحله دوم شما باید مجوز لازم برای ثبت سفارش بازرگانی خودتان را اخذ نمایید. دقت داشته باشید که حتماً این مجوز را به دست آورید و بدون آن به دنبال ترخیص کالا نباشید. در گام بعدی برای اینکه ایمنی محصولات شما یک پشتیبان مناسب داشته باشد باید اجناس وارداتی خودتان را بیمه کنید. شما باید با بازرسی در مبدا و مقصد خودتان جهت انتقال کالاها هماهنگی‌های لازم را داشته باشید. یکی از مراحل مهم دیگری که شما برای گمرک و ترخیص کالا از آن باید انجام دهید تشکیل پرونده برای دریافت ارز و حواله بانکی است.

ضمناً توجه داشته باشید که شما باید با یک شرکت بین‌المللی برای حمل و نقل اجناس ارتباط بگیریم و اسناد حمل و نقل را از آن شرکت دریافت کنید. بعد از انجام این مراحل شما باید اسناد لازم را تکمیل کرده و با استفاده از آنها پرونده گمرک خودتان را تشکیل دهید. همچنین توجه داشته باشید که شما باید یک پیش‌نویس دور اظهاری برای اجناس گمرکی خودتان تنظیم کنید و آن را برای بررسی به کارشناس فنی گمرک و بازرگانی ارسال و از او تاییدیه را دریافت کنید و در نهایت دور اظهاری واردات را هم ثبت نمایید.

مراحل گمرک و ترخیص کالا از آن

مزایای ترخیص کالا از گمرک

امروزه ترخیص کالا از گمرک تبدیل به قانون در تمام کشورهای جهان شده است و عملاً ورود کالا بدون هماهنگی با گمرک کار غیرقانونی و قاچاق بوده به شدت با آن برخورد می‌شود. اما با وجود این که گمرک و ترخیص کالا از آن یک قانون محسوب می‌شود بررسی برخی از مزایایی که با ایجاد گمرک به دست می آیند می تواند برای هر تاجری جالب باشد. برخی از آنها را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم:

  • اولین مزیتی که ترخیص کالا از گمرک برای شما به همراه دارد قانون شدن تجارت است. در واقع زمانی که شما برای ورود کالا به کشور مراحل قانونی را از طریق گمرک کنید، معامله انجام شده توسط شما و طرف خارجی حالت قانونی و رسمی پیدا می کند.
  • یکی دیگر از مزایای مهمی که ترخیص کالا از گمرک برای صادرکننده دارد تعیین ارزش و قیمت کالای مورد نظر است. در واقع زمانی که شما مراحل گمرک و ترخیص کالا را به خوبی انجام دهید می توانید ارزش کالای صادراتی را به دست آورید و بر اساس آن با طرف خارجی خودتان مذاکرات مالی داشته باشید. قیمت گذاری کالاهای صادراتی در گمرک به وسیله نهادهای قانونی رسمی انجام می شود و شما می توانید به قیمت گمرک کالای خودتان اطمینان داشته باشید.
  • از دیگر مزایای مهم گمرک و ترخیص کالا از آن این است که شما تمامی هزینه های مربوط به صادرات و واردات کالاهای خودتان را به صورت یکجا پرداخت می‌کنیم. در واقع نیاز به این نیست که هزینه های مختلف واردات و صادرات مثل عوارض کالا را بخواهید در چندین مرحله و با صرف وقت زیاد پرداخت کنید. این کار در زمان و هزینه شما صرفه جویی خوبی به عمل می‌آورد.
مزایای ترخیص کالا از گمرک

نکات کلیدی گمرک و ترخیص کالا از آن

آشنایی با برخی نکات ضروری که در مسیر انجام مراحل گمرک و ترخیص کالا با آن برخورد می کنید ضروری است. در فرایند ترخیص کالا از گمرک اولین نکته‌ای که شما باید به آن توجه داشته باشید به دست آوردن مجوز های لازم و ضروریه ترخیص کالا از گمرک است. در حقیقت علاوه بر مدارک و اسنادی که شما برای خروج کالا از گمرک به آنها احتیاج دارید باید برخی مجوزهای لازم را نیز در گمرک نشان دهید تا مسئولین گمرک اجازه حمل و نقل به شما بدهند.

مثلاً شما باید کارت حق العمل کاری و کارت بازرگانی داشته باشید تا بتوانید فرایند ترخیص کالا را در سازمان گمرک با موفقیت به پایان برسانید. این کارت ها ثابت می‌کند فعالیت‌های اقتصادی شما قانونی بوده و تمامی فرایند های نقل و انتقالاتی شرکت شما توسط سازمانهای نظارتی مورد تایید قرار می‌گیرند. یکی از نکات مهم دیگری هم که باید مورد توجه قرار دهید این است که قیمت کالاهای ترخیص شده خودتان را تعیین کنید.

دقت داشته باشید که قیمت کالاها در مرز کشورهای مختلف با قیمتهای متفاوتی مشخص می‌شود و از این رو شما حتماً باید از یک تاجر با تجربه یا ترخیص کار گمرک برای تعیین ارزش کالاهای خودتان کمک بگیرید. دقت داشته باشید که توجه نکردن به نکاتی که خدمت شما بیان کردیم باعث می‌شود مشکلات زیادی در فرآیند حمل و نقل کالا و ترخیص آن از گمرک برای شما ایجاد شود. البته نکات دیگری هم هستند که در زمینه گمرک ترخیص کالا وجود دارند اما ظرفیت این مطلب اجازه ارائه آنها را به ما نمی‌دهد.

نکات کلیدی گمرک و ترخیص کالا از آن

آشنایی با اسناد و مدارک لازم برای انجام فرآیند ترخیص کالا از گمرک

همانطور که خدمتتان عرض کردیم برای انجام مراحل گمرک و ترخیص کالا از آن شما باید اسناد و مدارک مختلفی را تهیه کنید. اولین سندی که شما باید آن را تکمیل و آماده سازی کنید اظهارنامه است. اظهارنامه ترخیص کالاهای صادراتی و وارداتی معمولاً در دو فرم آماده سازی می‌شود که تاجر باید روند آماده کردن آنها را انجام دهد. پس از آماده شدن فرم ها شما باید برای ثبت آنها که طی دو مرحله رقم می خورد اقدام کنید.

مرحله اول

در مرحله اول برای ثبت اظهارنامه شما باید اسناد خودتان را با مشخصات کامل کالاهای ترخیص ای در سیستم ثبت کنید. بعد از اینکه این اطلاعات در سیستم ثبت شد گمرک بررسی‌های خود شروع می کند و شماره کوتاژ کالاهای شما را به ثبت می رساند. شماره کوتاژ نشان‌دهنده این است که کالاهای ترخیص شده تحت نظارت اداره گمرک هستند و مراحل حمل و نقل آنها کاملاً قانونی میباشد و هیچ مشکلی وجود ندارد. ضمنا دقت داشته باشید که ثبت شدن شماره کوتاژ بر روی محصولات سبب می شود شما امکان هیچ گونه تغییری در کالاها نداشته باشید.

مرحله دوم

در گام بعدی برای ثبت اظهارنامه شما باید مراحل احراز هویت را پشت سر بگذارید. این مراحل برای این وضع شده است که ثابت کند شما مالک کالاهای ترخیص شده هستید. طبیعتاً نبودن مرحله احراز هویت باعث می شود تا مشکلات زیادی برای ترخیص کالا به وجود بیاید و این مرحله بسیار لازم و ضروری است. در واقع گمرک قبل از آنکه بخواهد اظهارنامه را دریافت کند باید متوجه شود که فرد ثبت کننده مالک واقعی اجناس است. توجه داشته باشید علاوه بر اسناد و مدارکی که برای ترخیص کالا لوازم و ضروری می باشد شما باید برخی کنترل های گمرکی رانیز پشت سر بگذارید. از جمله مهمترین کنترل های گمرک و ترخیص کالا از آن می‌توانیم به صدور سند ترخیص اشاره کنیم که این سند بعد از بررسی اسناد شما توسط کارشناسان و بازرسین گمرک صادر می شود.

اسناد و مدارک لازم برای انجام فرآیند ترخیص کالا از گمرک

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question