تماس
آشنایی با بهترین نحوه ارسال بار

آشنایی با بهترین نحوه ارسال بار

یکی از موضوعات مهمی که امروزه در دنیای تجارت وجود دارد نحوه ارسال بار است. شاید در گذشته این موضوع اهمیت چندانی نداشت چرا که معمولاً بسیاری از کالاها توسط خود خریدار از کارخانه دریافت می شد اما امروزه تنوع زیادی در نحوه ارسال کالا وجود دارد. دلایل مختلفی هم می‌توانیم برای این تنوع عنوان کنیم. قطعاً یکی از این دلایل دسترسی‌های مختلفی است که برای مردم در جهت ارتباط با کارخانه ها و شرکتهای تولیدی ایجاد شده است.

حتی در کشور خودمان هم امروزه بسیاری از خریدها از طریق اینترنت انجام می‌شود. در شیوه خرید اینترنتی طبیعتا مردم به صورت مستقیم امکان دریافت کالا را ندارند و باید کالا به شیوه‌های مختلف برای آنها ارسال شود. به ویژه اینکه بسیاری از این خریدها توسط مردم در نقاط مختلف کشور انجام می‌شود و نحوه ارسال بار به نقاط دوردست بسیار اهمیت دارد. البته همه چیز در کشور خودمان خلاصه نمی شود. تجار برای اینکه کالایی را برای شرکت خارجی ارسال کنند و یا محصولاتی را از آن خریداری نمایند باید شیوه حمل و نقل کالای مد نظر را انتخاب نمایند.

در تجارت بین المللی این موضوع اهمیت دوچندان پیدا می کند چرا که سلامتی و ایمنی کالاها در یک سفر دور و دراز بسیار پیچیده تر از انتقال آن به یک شهر دیگر است. اگر شرکتها بهترین نحوه ارسال کالا را برای اقلام خودشان در نظر نگیرند قطعاً مشکلات بسیار زیادی برای آنها ایجاد خواهد شد. در این مطلب قصد داریم شیوه های مختلف ارسال کالا در داخل و خارج از کشورمان را مورد بررسی قرار دهیم. دقت داشته باشید که ما صرفاً به شما پیشنهاد نمی کنیم از کدام شیوه برای رسیدن به مقصود خودتان استفاده کنید و این شما هستید که باید بر اساس محل دریافت کالا بهترین نحوه ارسال بار را انتخاب کنید.

نحوه ارسال بار

نحوه ارسال بار در داخل کشور

ارسال از طریق پست:

اولین شیوه ای که برای ارسال بار در داخل کشورمان وجود دارد و سابقه بسیار طولانی هم داشته است استفاده از پست می باشد. نحوه ارسال بار از طریق شرکت پست چندین مزیت برای شما به همراه دارد. اولین مزیت آن این است که این شرکت در سراسر کشور نمایندگی رسمی دارد و شما به آسانی میتوانید کالا را به نمایندگی های آن در محل مورد نظرتان ارسال کنید. مزیت بسیار مهم دیگری که این شرکت دارد دولتی بودن آن می باشد. در واقع شما با اطمینان کامل بار خودتان را در اختیار شرکت پست برای ارسال قرار می دهید و هیچ گونه نگرانی بابت سرقت آن نخواهید داشت. ال کالا از طریق شرکت پست به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود.

یکی از این شیوه ها پست پیشتاز است که سریعتر از روشهای دیگر کالا را به مقصد می رساند. شما برای اینکه کالا را از طریق شرکت پست ارسال کنید ابتدا باید به دفتر پستی محدوده خودتان بروید ، کالاها را بسته بندی کرده و در اختیار مسئول آن دفتر قرار دهید. البته یکسری موارد قانونی و نظارتی هست که در محل دفتر خدمات پستی باید آنها را پشت سر بگذارید تا کالای شما ارسال گردد. شاید بزرگترین عیبی که به این نحوه ارسال بار وارد باشد، مراحل نظارت بر روی آن و همچنین زمان طولانی است که باید برای رسیدن کالا به مقصد صبر کنید.

نحوه ارسال بار در داخل کشور

استفاده از پیک:

اگر مقصد کالای شما مناطق نزدیک به خودتان باشد می توانید از پیک موتوری یا ماشینی برای ارسال کالا استفاده کنید. در این نحوه ارسال بار انتخاب وسیله مورد نظر برای حمل و نقل کالا بستگی به ابعاد کالای شما دارد. در حال حاضر شرکت های زیادی هستند که به صورت اینترنتی در زمینه پیک فعالیت دارند و شما می توانید درخواست خودتان را برای ارسال بار در اپلیکیشن های وب سایت های این شرکت ها ثبت کنید. اسنپ باکس و تپسی از جمله مهمترین شرکت های نقل و انتقال بار هستند که در شهرهای مختلف کشورمان هم فعالیت دارند.

توجه داشته باشید که ارسال کالا از طریق پیک موتوری هزینه بسیار کمتری در مقایسه با پیک ماشینی برای شما دارد و اگر قرار است بسته مورد نظر خودتان را به فواصل نزدیک ارسال کنید حتماً از پیک موتوری کمک بگیرید. ضمناً در صورتیکه شما یک شرکت تجاری دارید حتماً برای ارسال کالا در نقاط نزدیک به خودتان چند پیک موتوری و ماشینی استخدام کنید.

ارسال بار بوسیله پیک موتوری یا ماشینی

تیپاکس:

یکی دیگر از شیوه هایی که می توانید برای ارسال کالا در داخل کشورمان از آن استفاده کنید تیپاکس است. این نحوه ارسال بار شباهت بسیار زیادی به ارسال از طریق پست دارد اما در عین حال برخی تفاوت ها سبب شده مردم به سراغ شرکت تیپاکس برای ارسال بار های خودشان بروند . این شرکت قوانین نظارتی سختگیرانه ای مثل اداره پست ندارد و شما حتی بدون بسته بندی خاصی هم می‌توانید اقلام خودتان را برای مقصد ارسال کنید. مدت زمانی که طول میکشد تا کالای مد نظر شما به مقصد برسد هم در تیپاکس کمتر از اداره پست می باشد.

معمولاً حداکثر ۴۸ ساعت طول می‌کشد تا بسته شما به محل مورد نظر برسد. البته یکی از معایب بزرگ استفاده از تیپاکس این است که این شرکت در تمامی نقاط کشورمان نمایندگی ندارد. ضمناً در هنگام ارسال کالا به وسیله این شرکت توجه داشته باشید که وزن کالا تأثیر زیادی روی هزینه حمل و نقل دارد. از نظر اعتبار و امنیت تیپاکس هم خیالتان راحت باشد این شرکت مدت زمان طولانی است که در کشورمان فعالیت دارد و تمامی مراحل دریافت و ارسال کالا توسط این شرکت به صورت قانونی انجام می شود.

ارسال بار بوسیله تیپاکس

نحوه ارسال بار به خارج از کشور

استفاده از هواپیما:

آسانترین نحوه ارسال بار به خارج از کشور استفاده از حمل و نقل هوایی است. این شیوه سریعترین زمان رسیدن کالا به مقصد را دارد. استفاده از این شیوه سبب می‌شود تا نگرانی از بابت مشکلات امنیتی انتقال کالا در جاده ها رخ می دهد از بین برود. یکی دیگر از مزایای که استفاده از حمل و نقل هوایی برای شما دارد این است که اگر کالای شما فاسد شدنی باشد، میزان خرابی و ضرری که از طریق فاسد شدن اقلام شما ایجاد می‌شود کاهش پیدا می‌کند.

ضمناً در این شیوه شما دردسر کمتری برای ارسال کالا خواهید داشت. البته این روش معایبی هم دارد که یکی از مهم‌ترین آنها هزینه ارسال کالا از طریق هواپیما است. شما برای استفاده از هواپیما برای ارسال کالا باید هزینه سنگینی پرداخت کنید. ضمناً بسیاری از کالاها را به دلیل قوانین نمی‌توان از طریق حمل و نقل هوایی انتقال داد. معمولاً این شیوه برای انتقال میوه، دارو و موادی که فاسد شدنی هستند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه ارسال بار به خارج از کشور

حمل و نقل جاده ای و ریلی:

نحوه ارسال بار از طریق شیوه های زمینی متداول‌ترین شیوه ای است که تا به امروز وجود داشته است. به ویژه حمل و نقل جاده‌ای در این زمینه سابقه طولانی دارد و تقریباً از زمانی که تجارت در جهان شروع شده است این شیوه مورد استفاده قرار می گرفته است. طبیعتا روش جاده ای مزایا و معایبی دارد. اولین مزیت این شیوه این است که برخلاف روش های دیگر همه مردم می توانند از آن استفاده کنند. این شیوه هزینه کمتری از روش هوایی و دریایی دارد.

در این شیوه هزینه بسته بندی کالا هم کاهش پیدا می کند و برای مسیرهای کوتاه یعنی ارسال بار به کشورهای همسایه به شدت مناسب می باشد. بزرگترین عیب ای که روش جاده ای دارد این است که خطرات امنیتی آن بیشتر است و امکان صادرات کالا در حجم بالا وجود ندارد. همچنین شما نمی توانید از این شیوه برای ارسال بار به کشورهای دوردست استفاده کنید یا باید توجه داشته باشید که ارسال کالاهای فاسد شدنی به این شیوه حتی در مسیرهای کوتاه ضرر های زیادی برای شما خواهد داشت.

از روش جاده ای که بگذریم یکی دیگر از شیوه های زمینی ارسال کالا حمل و نقل ریلی است. طبیعتا این شیوه تنها برای انتقال بار به کشور هایی کاربرد دارد که فاصله زیادی با کشور ما ندارند و البته ما بین کشور ما و آنها ریل گذاری وجود دارد. این نحوه ارسال بار تصادفات کمتری دارد و هزینه آن هم در مقایسه با روش های هوایی و دریایی کمتر می باشد. ضمناً بروز مشکلات آب و هوایی تاثیری بر حمل و نقل ریلی نمی‌گذارد.

نحوه ارسال بار از طریق شیوه های زمینی

ارسال از طریق دریا:

حمل و نقل دریایی آخرین راهی است که برای انتقال کالا به خارج از کشور وجود دارد. این نحوه ارسال بار هم یکی از شیوه های قدیمی حمل و نقل کالا در جهان محسوب می‌شود. در واقع از زمانی که کشتی ساخته شد حمل و نقل بین المللی از طریق دریا هم آغاز گردید. انتقال بار از طریق کشتی و دریا این مزیت را دارد که کشورهای زیادی را به هم وصل می‌کند. در این شیوه شما هزینه کمتری نسبت به حمل و نقل هوایی پرداخت می کنید اما مدت زمان بسیار بیشتری برای رسیدن کالا به مقصد باید صبر کنید.

خطرات امنیتی و حوادث طبیعی که کالاهای شما را برای رسیدن به مقصد تهدید می‌کنند در این شیوه بیشتر هستند. البته در این شیوه شما می توانید کالاهای در ابعاد مختلف را به هر کشوری که دوست دارید ارسال کنید. همانطور که مشاهده کردید هرکدام از این شیوه‌ها براساس شرایطی قابل استفاده هستند و شما باید براساس موقعیتی که در آن هستید از این شیوه ها استفاده کنید.

نحوه حمل و نقل دریایی بار

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question