تماس
مقایسه محصولات فله و بسته بندی چگونه است؟

مقایسه محصولات فله و بسته بندی چگونه است؟

در تجارت نحوه فروش محصولات اهمیت بسیار زیادی در موفقیت شما دارد. معمولاً زمانی که قرار است محصولات از مبدا به مقصد ارسال شود به دو صورت این اتفاق رخ می دهد. یا محصولات به صورت فله ارسال می گردند و یا این که بسته بندی شده و در قالب بسته برای مقصد ارسال می گردند. فله فروختن یا با بسته‌بندی فروختن محصولات تأثیر زیادی در میزان فروش شما خواهد داشت. همین موضوع سبب شده است که در طول سالیان اخیر بارها و بارها بحث مقایسه محصولات فله و بسته بندی پیش کشیده شود.

معمولاً محصولاتی مثل سنگ یا روغن های خوراکی به صورت فله و مخزنی انتقال پیدا می کنند. همچنین برخی محصولات ساختمانی مثل شن و ماسه بیشتر به صورت فله منتقل می‌شوند چرا که راهی برای بسته بندی آنها وجود ندارد. در مقابل کالاهایی هستند که حمل آنها فقط به صورت بسته بندی امکان پذیر می باشد. مثلاً شما نمی توانید زعفران را به صورت فله ارسال کنید یا اینکه سس گوجه فرنگی را در قالبی به غیر از بسته بندی برای مشتری آماده سازی نمایید.

البته توجه داشته باشید که امروزه برای انتقال محصولات چه به شیوه فله باشند و چه اینکه به شیوه بسته بندی آماده سازی شده باشند، وسیله برای انتقال وجود دارد. یکی از بزرگ ترین مسائلی که در مقایسه محصولات فله و بسته بندی مورد توجه قرار می‌گیرد بحث قیمت گذاری آن ها است. محصولات فله فرصتی هستند برای فروشندگان به ویژه فروشندگان خرد برای اینکه درآمد خودشان را افزایش دهند و قیمت را تا جایی که می توانند بالا ببرند. اما محصولات بسته بندی دارای قیمت مقطوع می باشند و امکان بالا-پایین کردن قیمت به ویژه برای فروشندگان خرد بسیار محدود می باشد. در ادامه در مورد مقایسه محصولات فله و بسته بندی از نظر قیمت گذاری توضیحات بیشتری خدمت شما بیان خواهیم کرد و امیدواریم این توضیحات برای شما مفید و موثر باشد.

مقایسه محصولات فله و بسته بندی

مقایسه محصولات فله و بسته بندی؛ تفاوت قیمت

همانطور که در ابتدا هم گفتیم یکی از موضوعاتی که سبب مقایسه محصولات فله و بسته بندی می شود بحث قیمت آنها است. قیمت محصولات فله و بسته بندی تفاوت زیادی با هم دارند. بسیاری از خریداران محصولات بر این باور هستند که محصولات بسته بندی شده به دلیل اینکه مورد بررسی قرار گرفته و زائدات آنها جدا شده‌اند و به نوعی محصول خالص در اختیار مشتری قرار می گیرد قیمت بالاتری نسبت به محصولات فله دارد. این در حالی است که قیمت محصولات فله تا حد زیادی در اختیار فروشنده است. به همین دلیل است که بسیاری از مغازه های خرده فروشی به شدت به دنبال خرید و فروش محصولات فله هستند تا از این طریق درآمد بیشتری کسب کنند.

در مقایسه محصولات فله و بسته بندی باید به این نکته توجه داشته باشید که قیمت محصولات بسته بندی مشخص و مقدور می‌باشد. یعنی فروشنده نمی تواند روی آنها تاثیر بگذارد و هر قیمتی که روی کالا مشخص شده است را از خریدار باید مطالبه کند. یکی از محصولاتی که در بحث فله و بسته بندی قیمت آن تفاوت زیادی دارد، حبوبات است. معمولاً حبوبات بسته بندی شده قیمت بیشتری نسبت به حبوبات فله دارند. دلیل این موضوع هم کاملا مشخص است.

زمانی که بسته بندی حبوبات در کارخانه انجام می شود مراحلی مثل بوجاری کردند، سورت کردن و سیکلون کردن آنها توسط کارخانه انجام می‌شود و طبیعتاً برندی که محصول را خریداری می کند باید هزینه این موارد را هم پرداخت نماید. اما زمانی که شما محصولات را به صورت فله خریداری می‌کنید این فرایندها انجام نشده است و شما خودتان باید آنها را قیمت گذاری کنید.

البته توجه داشته باشید همان طور که اشاره کردیم حبوبات فله هم می‌توانند گرانتر از حبوبات بسته بندی شده باشند و این موضوع بستگی به  آگاهی شما نسبت به قیمت فله محصولات دارد. پیشنهاد ما این است که اگر بازرگانی دارید سعی کنید محصولات را بیشتر به صورت بسته بندی بفروشی تا قیمت آنها را مشخص کرده و از مشکلاتی که احتمال دارد در آینده پیش بیاید جلوگیری کنید.

تفاوت قیمت و مقایسه محصول بسته بندی و فله

بررسی مزایا و معایب محصولات فله

برای اینکه دید بهتری نسبت به مقایسه محصولات فله و بسته بندی داشته باشیم به سراغ بررسی مزایا و معایب محصولات فله می‌رویم و ابتدا مزایای آن را با هم بررسی می‌کنیم:

نبود برند

اولین ویژگی که محصولات فله از آن برخوردار هستند نداشتن برند است. این موضوع به ویژه برای فروشندگان مغازه های خرده فروشی اهمیت زیادی دارد. مشتریان زیادی هستند که ممکن است با شما تماس بگیرند و درخواست محصولی را داشته باشند و شما یک نمونه از آن محصول را برای آنها ارسال کنید. طبیعتاً زمانی که برند محصول مشخص باشد آنها برای خرید محصول مستقیماً به کارخانه تولیدکننده مراجعه می کنند و به قول فعالان عرصه تجارت شما را دور می‌زنند. اما زمانی که شما محصولات را به صورت فله و بدون برند بفروشید چنین چیزی برای خریدار امکان پذیر نیست.

امکان ایجاد یک تجارت پرسود

شما می توانید در فروش محصولات فله بسیاری از اقلام محلی را در اختیار خریداران قرار دهید. مثلاً می توانید یک وب سایت در اینترنت ایجاد کنید و در آن محصولات محله یا شهر خودتان را جمع‌آوری کرده و  به تمام مردم ایران ارائه کنید. شما از این راه می توانید یک تجارت پرسود ایجاد کرده و درآمد جالب توجهی کسب نمایید.

اهمیت محصولات فله کشاورزی

فروش محصولات فله در کشاورزی اهمیت زیادی داردفروش فله محصولات کشاورزی سبب می شود شما بدون آنکه از معامله بین خریدار و فروشنده یعنی کشاورز و مشتریان حذف شوید نسبت به فروش محصولات کشاورزی اقدام کنید. دقت داشته باشید که فروش محصولات کشاورزی و تجارت در زمینه میوه جات و سبزیجات می تواند موفقیت های زیادی برای شما به همراه داشته باشد.

اما در کنار تمام مزایایی که برای محصولات فله عنوان کردیم طبیعتاً این محصولات معایبی هم دارند که در ادامه به آنها می پردازیم:

کاهش اعتماد به سلامت محصولات

اولین عیب بزرگی که محصولات فله دارند این موضوع می باشد که خریداران به سختی به این محصولات اعتماد می کنند. این موضوع در مورد محصولات کشاورزی به شدت صدق می‌کند. در واقع شما نمی توانید یک عدد یا ۱۰ عدد هندوانه برای یک تاجر ارسال کنید و به او بگویید که بقیه محصولات زمین کشاورزی که شما محصولات آن را می‌فروشید مانند همان هندوانه های نمونه است.  در حقیقت خریدار چنین چیزی را قبول نمی کند چون شما محصولات را به صورت فله برداشت کرده اید و اینگونه نبوده است که به صورت بسته بندی از یک خط تولید آنها را خارج کرده و استدلال بیاورید که آنها به صورت یکنواخت تولید شده‌اند.

تفاوت بین محصولات فله

دومین عیبی که می‌توانیم در مقایسه محصولات فله و بسته بندی به آن بپردازیم این است که محصولات فله با همدیگر تفاوت زیادی دارند. در واقع شما نمی توانید به هیچ وجه ادعا کنید که کیفیت عدس های برداشت شده از یک زمین با زمین دیگر مشابه است. یا نمی توانید این ادعا را داشته باشید که تمام اقلام فله محموله شما با یک کیفیت مشابه ارسال شده اند. این موضوع سبب می‌شود تا خریدار به سختی قبول کند محصول شما را خریداری نماید.

بررسی مزایا و معایب محصولات فله

بررسی مزایا و معایب محصولات بسته بندی

همانطور که در بخش قبلی به بررسی مزایا و معایب محصولات فله در مقایسه محصولات فله و بسته بندی پرداختیم اکنون وقت آن است که به سراغ بررسی محصولات بسته بندی و مزایا و معایب آنها برویم. ابتدا مزایای این محصولات را بیان می کنیم:

اعتماد خریدار به کیفیت محصولات

اولین مزیت بزرگی که محصولات بسته بندی دارند این است که به صورت یکنواخت تولید می‌شوند. یعنی فروشنده می تواند در مقابل خریدار این ادعا را داشته باشد که کیفیت تمام محصولاتش یکسان است. این موضوع سبب می‌شود خریدار اعتماد بیشتری به محصولات داشته باشد و با خیالی آسوده تر آنها را خریداری کند.

تولید با قوانین استانداردهای مشخص

دومین ویژگی مهم که در مقایسه محصولات فله و بسته بندی به عنوان مزیت بسته‌بندی شناخته می شود این است که این محصولات با استانداردها و قوانین مشخص است تولید می شوند. یعنی روی آنها نظارت بیشتری وجود دارد و از لحاظ بهداشتی هم مورد تایید هستند. همچنین مشخصات این کالاها معلوم است و خریدار می تواند آنها را به خوبی بررسی کنند.

یکسان بودن کیفیت نمونه و محصول اصلی

معمولاً مشتری به محصولات بسته بندی از این جهت که کیفیت نمونه و محصول اصلی یکسان است اعتماد بیشتری در مقایسه بین محصولات فله و بسته بندی قائل می شود. در واقع زمانی که کیفیت محصول نمونه را بررسی کند مطمئن است تا آخرین محصولی که کارخانه برای او ارسال می نماید همین کیفیت محصول نمونه را دارند. این موضوع سبب اعتمادسازی بیشتر بین خریدار و فروشنده می شود.

حال به سراغ بررسی معایب محصولات بسته بندی شده می رویم:

کاهش بازارسازی برای فروشنده

اگر بخش قبلی را به خوبی مطالعه کرده باشید ، آنجا اشاره کردیم که اگر شما محصولات بسته بندی شده به فروش برسانید مشتری بعد از معامله اول یا دیدن محصولات نمونه برند کارخانه را مشاهده کرده و مستقیماً با کارخانه معامله می‌کند. حتی اگر معاملات اول و دوم و سوم شما هم با خریدار منعقد شود و بتوانید با آن کار کنید بعد از آن خود کارخانه متوجه می شود شما یک مشتری ثابت برای محصولات آن کارخانه پیدا کرده‌اید و از طریق بازاریابی خودش آن خریدار را جذب می‌کند.

وجود سود مشخص  و اندک

یکی از معایب دیگری که بسته بندی در مقایسه محصولات فله و بسته بندی دارد این است که بسیاری از محصولات بسته بندی شده به صورت بازاریابی به فروش می‌رسند. یعنی اینکه شما مجبورید مشتری را جذب کنید و به کارخانه معرفی نمایید و کارخانه در قبال سودی که به دست می‌آورد درصدی اندک به شما می‌دهد. به این شکل شما نمی‌توانید آن سودی که در فروش محصولات فله داشته‌اید را در محصولات بسته بندی تکرار کنید.

مقایسه محصولات فله و بسته بندی

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question