تماس
نحوه دریافت کالا از تامین کننده چگونه است؟

نحوه دریافت کالا از تامین کننده چگونه است؟

یکی از هنرهایی که یک تاجر موفق باید آن را داشته باشد پیدا کردن بهترین نحوه دریافت کالا از تامین کننده است. معمولا این وظیفه در شرکت ها برعهده مامور خرید گذاشته می‌شود اما مدیران شرکت هم باید روی آن نظارت خوبی داشته باشند. توجه داشته باشید که اگر مدیران بتوانند محصولات و کالاهای خودشان را از یک منبع معتبر و مطمئن خریداری کند بخش زیادی از کار تجارت خودشان را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. شما زمانی می توانید مشتریان زیادی را به سمت خودتان جذب کنید که کالاهای باکیفیت داشته باشید و کیفیت این کالاها زمانی تضمین شده است که به وسیله یک تامین کننده قابل اعتماد تهیه شده باشند.

ضمن توجه داشته باشید که تهیه کالاها با قیمت مناسب هم تاثیر زیادی در درآمد شرکت دارد. در واقع شما باید تامین کننده پیدا کنید که کالاها را با قیمت مناسب در اختیار شما قرار دهد و کیفیت کالاها نیز در سطح بالایی باشد. به همین دلایل است که می‌گوییم شما باید بهترین نحوه دریافت کالا از تامین کننده را پیدا کنید. برای پیدا کردن بهترین نحوه دریافت کالا شما باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار دهید. البته اگر دقت کرده باشید شما در خریدهای روزانه خودتان هم موارد مختلفی را مورد بررسی قرار می دهید تا کالای مورد نظر را خریداری کنید.

مثلاً زمانی که قصد دارید یک تلفن همراه خریداری کنید، ابتدا سعی کنید در فضای مجازی چند گزینه مناسب برای خودتان از نظر طراحی ظاهری و امکانات موجود پیدا کنید. پس از آن سعی می کنید با مراجعه به فروشگاه های مختلف چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی، قیمت میانگین از محصول برسید. در نهایت هم برای خرید محصول به چند فروشگاه معتبر مراجعه کرده و سعی می‌کنید محصول را در قیمتی که مورد نظر خودتان است خریداری کنید. البته به احتمال زیاد برای همین خرید معمولی هم نکات بیشتری را شما مد نظر قرار می‌دهید اما ما این چند نمونه را صرفاً برای آشنایی بیشتر خدمتتان بیان کرد. در ادامه قصد داریم در مورد عواملی که در پیدا کردن یک تامین کننده مناسب باید مورد توجه واقع شود صحبت کنیم.

نحوه دریافت کالا از تامین کننده

اهمیت بررسی سوابق شرکت در نحوه دریافت کالا از تامین کننده

اولین مسئله‌ای که در نحوه دریافت کالا از تامین کننده باید مورد بررسی قرار دهید سوابق همکاری تامین کننده موردنظرتان با دیگر شرکت‌ها است. اگر تامین کننده نظر شما با شرکت‌هایی که سرشناس هستند و سابقه درخشانی دارند همکاری داشته است، این یک امتیاز مثبت برای آن محسوب می‌شود. شما از طریق وب سایت شرکت تامین کننده یا اطلاعاتی که به وسیله معرفی نامه خودش در اختیار شما قرار می دهد می توانید متوجه شوید که این شرکت با چه سازمانها و شرکت هایی همکاری داشته است. البته شما نباید تنها به اطلاعات تامین کننده کالا اعتماد کنید و حتما باید اطلاعات دریافتی را با بررسی های خودتان و استعلام گرفتن از شرکتهایی که تامین کننده ادعا کرده با آنها همکاری دارد، مورد سنجش قرار دهید.

اهمیت بررسی سوابق شرکت در نحوه دریافت کالا از تامین کننده

معیار های خودتان را برای انتخاب تامین کننده مشخص کنید؟

یکی از مهمترین کارهایی که شما در نحوه دریافت کالا از تامین کننده باید انجام دهید این است که معیارهای خودتان را مشخص کرده و آنها را به تامین کننده بدهید تا او بتواند دقیقاً آن چیزی را که شما می‌خواهید تهیه کرده و در اختیارتان قرار دهد. البته شاید این سوال در ذهنتان وجود داشته باشد که چگونه می توانید معیارهای مناسبی برای کالاهای مورد نیاز خودتان پیدا کنید. شما باید یک تحلیل کامل بر روی کسب و کار خودتان داشته باشید.این تحلیل را صرفاً خودتان باید آماده کنید و از مدیران ارشد مجموعه و کارمندان مورد اعتماد و متخصص برای رسیدن به یک آنالیز قوی کمک بگیرید.

قیمت خرید کالا

البته برخی موارد هستند که معمولاً به صورت کلی معیار خرید اکثر شرکتها هستند. مثلاً قیمت یکی از مهمترین فاکتورهای هر مجموعه برای خرید کالا محسوب می شود. شما باید بررسی کنید که بر اساس بودجه و نیاز مصرف کننده خودتان تا چه اندازه می توانید کالاهای با کیفیت خریداری کنید و از تامین کننده باید به اندازه نیاز خودتان و نه بیشتر درخواست تهیه کالا داشته باشید.

ضمانت کیفیت کالا

یکی دیگر است مواردی که معمولاً برای شرکت ها اهمیت زیادی دارد ضمانت کیفیت کالا است. در نحوه دریافت کالا از تامین کننده شما باید از او بخواهید که ضمانت های معتبر مبنی بر کیفیت مناسب کالا به شما بدهد. روی کیفیت کالا دقت زیادی داشته باشید. متاسفانه تامین کننده های زیادی هستند که محصول نمونه خودشان را یک محصول با کیفیت تهیه می‌کنند اما زمانی که قرار است در تعداد بالا سفارش آماده کنند به سراغ محصولات بی کیفیت و غیرقابل استفاده می روند.

مدت زمان دریافت کالا از تامین کننده

یکی از نکات دیگری که در نحوه دریافت کالا از تامین کننده باید روی آن توجه زیادی داشته باشید مدت زمانی است که بین سفارش کالا تامین کالا به وسیله شرکت تامین کننده شما باید منتظر بمانید. این مدت زمان نباید آنقدر طولانی شود که فرصتهای سودآوری از بازار را برای شما از بین ببرد. البته نباید هم بیش از حد عجول باشید و به تأمین‌کننده فشار آورید چرا که در این شرایط احتمالا او مجبور می‌شود برای رها شدن از فشارهای شما محصولات با کیفیت پایین تهیه کند.

معیار های انتخاب تامین کننده کالا

قبل از دریافت، کالا ها را کامل بررسی کنید

یکی از موضوعات مهمی که پیش از دریافت کالا از تامین کننده شما باید مورد توجه قرار دهید بررسی سلامت و کیفیت کالاهای خریداری شده است. شما باید تمامی کالاها را از این نظر سنجش کنید و مطمئن شوید که هیچ کدام از آنها خراب نیستند . این موضوع در نحوه دریافت کالا از تامین کننده اهمیت زیادی دارد . متاسفانه شرکت های تامین کننده زیادی هستند که محصولات بی کیفیت و خراب خودشان را در میان محصولات سالم و با کیفیت به فروش می رسانند.

البته حق دارید از این نظر تعجب کنید که چگونه می‌توان محموله های سنگین و حجیم را به طور مورد بررسی قرار داد که تمام کالاها وضعیتشان مشخص شود. بدون هیچ کسی نمی‌تواند این کار را انجام دهد و ما هم اصراری بر انجام این شیوه نداریم. به جای بررسی دانه‌دانه کالا ما به شما پیشنهاد می کنیم از بررسی نقطه‌ای استفاده کنید. یعنی به صورت رندوم و البته با قاعده خاص برخی محصولات را در قسمت های مختلف محموله مورد بررسی قرار دهید تمام ایرادات و علائم‌شکستگی که مشاهده کردید را به صورت کامل با توضیحات یادداشت کنید.

تمام آسیب دیدگی های یادداشت شده را در بارنامه با شدت آسیب دیدگی آنها ثبت کنید و در نهایت تمامی آسیب دیدگی ها را با ذکر جزئیات آنها به تامین کننده اطلاع دهید تا او موضوع را بررسی و دلیل مشکلات به وجود آمده را به شما توضیح دهد. البته در صورت دیدن تعداد زیاد خرابی و شکستگی به شدت باید تامین کننده را مورد بازخواست قرار دهید و از او بخواهید که خسارتی که به شما وارد شده است را جبران کند. حتماً این بررسی‌ها را انجام دهید و حتی اگر کوچکترین مشکلی در بار وجود دارد آن را به تامین کننده اطلاع دهید تا در سفارش های بعدی این مشکلات را برطرف کند.

اهمیت بررسی سلامت و کیفیت کالاهای خریداری شده

در نحوه دریافت کالا از تامین کننده برنامه داشته باشید

همواره سعی کنید برای نحوه دریافت کالا از تامین کننده یک برنامه مشخص داشته باشید و تقسیم وظایف کنید. برای داشتن یک برنامه مشخص شما باید چند مورد را مورد توجه قرار دهید که در ادامه به آنها می پردازیم:

دریافت کالا:

اولین مرحله در خرید کالا از تامین کننده مرحله دریافت آن است. معمولاً دریافت کالا بر عهده مامور خرید کارخانه یا شرکت است. پس از اینکه کالا دریافت شد باید برای بازرسی ارسال شود و در آنجا مورد بررسی قرار بگیرد.

بازرسی:

دومین مرحله در نحوه دریافت کالا از تامین کننده مرحله بازرسی است که اهمیت زیادی دارد. بازرسی باید موارد مختلفی را مورد بررسی قرار دهد. بازرسی باید بررسی کند که محصولات مطابق با لغاتی است که قبلاً با تامین کننده صورت پذیرفته است. همچنین بازرسی باید بررسی کند که آسیب یا شکستگی در محصولات وجود نداشته باشد و اگر محصولات فاسد شدنی خریداری شده است تاریخ انقضای آنها به اتمام نرسیده باشد.

پذیرش:

مرحله بعدی مرحله پذیرش کالاها است. بعد از آنکه بازرسی کار خودش را انجام داد، مسئولین پذیرش موظفند کالاهایی که به دلایل مختلف از جمله ارسال بیش از حد، خرابی و یا رسیدن به تاریخ انقضا باید برگشت داده شوند را با ذکر دلایل آنها برای تامین کننده مرجوع کنند. مسئولین پذیرش موظفند تا زمانی که محصولات مرجوعی به تامین کننده باز می‌گردد آنها را در یک محیط امن نگهداری کنند. همچنین آنها باید تمامی دارایی های خریداری شده را برچسب گذاری کنند تا مشخص شود آنها متعلق به کارخانه هستند. در زمان نگهداری از وسایل و انبار کردن آنها بر عهده مسئولین پذیرش است.

کارخانجات باید برای تمامی مراحل نحوه دریافت کالا از تامین کننده یک استراتژی و برنامه مشخص داشته باشند تا کار قسمت‌های مختلف دچار تداخل و ناهماهنگی نشود. وجود برنامه البته فواید بسیار زیاد دیگری هم برای نحوه دریافت کالا از تامین کننده به همراه دارد. سعی کنید در مورد تقسیم وظایف نیروهای خودتان برای خرید کالا به صورت تخصصی عمل کنید یعنی بخش هایی از کارخانه تان را برای هر مرحله انتخاب کنید که شغل آنها مرتبط با نیاز آن مرحله باشد.

نکات مهم برنامه ریزی برای دریافت کالا از تامین کننده

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question