تماس
اهمیت بسته بندی محصول در تجارت و بازرگانی

اهمیت بسته بندی محصول در تجارت و بازرگانی

امروزه نحوه بسته‌بندی محصول در دنیای بازرگانی یک اصل بسیار مهم محسوب می شود. در حقیقت هنگام‌خرید اولین چیزی که مردم را به سمت یک محصول جذب می کند شیوه بسته بندی آن است. شیوه های مختلفی برای بسته بندی محصولات در نظر گرفته می‌شود و هر مجموعه ای که بتواند بهترین نحوه را برای این کار پیدا کند پیروزی بزرگی از نظر جذب مشتریان به دست آورده است. البته جذابیت و به دست آوردن مشتری تنها هدف این نیست که کارخانه ها از بسته بندی محصولات دارند.

حفاظت و نگهداری از محصولات یکی دیگر از مسائلی است که سبب می شود بسته بندی اجناس اهمیت پیدا کند. در واقع کارخانجات باید به دنبال آن باشند که بسته بندی برای محصولات خودشان انتخاب کنند که آنها را در برابر دما، حشرات موذی و … محافظت کند. از عوامل دیگری که سبب بالا رفتن اهمیت بسته‌بندی می‌شود انتقال آسان کالاها است. همانطور که شرکت ها باید در بسته بندی کالا طراحی جذاب و دلنشینی را برای مخاطب داشته باشند باید به فکر این باشند که بسته بندی به گونه ای نباشد که انتقال آن شرکت ها و افراد را به دردسر بیندازد. 

احتمال دارد این سوال برای شما هم ایجاد شده باشد که با توجه به اهمیت بالای بسته بندی آیا قاعده خاصی برای این کار وجود دارد. نمی‌توان گفت که به صورت کلی قاعده خاصی تحت عنوان بسته بندی اقلام در جهان وجود داشته باشد اما استفاده از تجربیات و ایده هایی که افراد دیگر داشته اند می توانند به یک بسته بندی جذاب و زیبا کمک زیادی داشته باشد. برای همین منظور سعی می‌کنیم در ادامه این مطلب به برخی از نکاتی که در زمینه بسته بندی تا به امروز وجود داشته است صحبت کنیم. همراه ما باشید.

بسته بندی محصول

مهم ترین نکته در بسته بندی محصول؛ خاص باشید

زمانی که قصد دارید بسته بندی محصول را انجام دهید حتماً به خلاقیت خودتان اعتماد کنید و همیشه این نکته را مد نظر قرار دهید که هدف شما یک بسته بندی خاص و منحصر به فرد است. داشتن یک بسته بندی ویژه و مخصوص به شغل خودتان باعث می شود مشتریان، نگاه بهتری به محصولات شما داشته باشند و در درازمدت طراحی محصولات شما در ذهن آنها حک شود.

طراحی بسته بندی ها را بر اساس شغل خودتان

سعی کنید طراحی بسته بندی ها را بر اساس شغل خودتان انجام دهید. مثلا اگر شغل شما ورزشی است در بسته بندی اجناس حتماً از چهره ورزشکاران مطرح ایران و جهان استفاده کنیم. دقت داشته باشید که وجود اشکال گوناگون در بسته بندی های شما می تواند جذابیت آنها را بالا تر هم ببرد.

توجه به سلیقه مشتریان

نکته بسیار مهم دیگری هم در زمینه طراحی منحصر به فرد بسته بندی اجناس وجود دارد که همیشه باید مد نظر قرار بگیرد و در صورت در نظر نگرفتن آن شما ضرر زیادی متحمل خواهید شد. در طراحی بسته بندی های خودتان همواره سلیقه مشتریان را مورد توجه قرار دهید. مشتری وقتی طراحی مورد نظر خودش را بر روی بسته بندی شما ببیند، اولین گزینه اش برای خرید محصول شما خواهد بود. 

انتخاب رنگ و قلم

ضمناً در نظر داشته باشید که رنگ و قلم هم در منحصر به فرد بودن بسته بندی ها تعیین کننده است. شما باید رنگی را انتخاب کنید که با محصولات شما بیشترین همخوانی را داشته باشد. البته استفاده از چندین رنگ و تنوع دادن به رنگ بسته بندی نیست می تواند تاثیر مثبتی بر روی بسته بندی محصول داشته باشد. قلم مناسبی هم برای نگارش اطلاعات لازم بر روی بسته‌بندی محصولات انتخاب کنید. قلم‌های استفاده نکنید که همواره خیلی درشت یا خیلی ریز باشند و مخاطب را سردرگم کند.

هماهنگی رنگبندی قلم با رنگ جعبه

ضمناً رنگبندی قلم هم باید با رنگ جعبه هماهنگی داشته باشد. اخیرا دیده شده بر روی برخی بسته بندی ها از قلم های فانتزی هم استفاده می شود که ما به شما پیشنهاد می کنیم این قلم ها را مورد استفاده قرار ندهید چراکه وضوح لازم را برای مخاطب ندارند و او را در هنگام مطالعه اطلاعات روی بسته به اشتباه می اندازند.

نکات مهم در بسته بندی محصول

اطلاعات درست روی بسته بندی استفاده کنید؟

شما باید بسته بندی محصول را به گونه ای طراحی کنید که تمام اطلاعات لازم بر روی آن درج شود. البته یک ایراد بسیار بزرگ که به برخی از بسته بندی ها وارد می شود این است که اطلاعات اغراق آمیز در آنها بسیار زیاد است. برخی از این اطلاعات به گونه ای هستند که کیفیت محصول را ۱۰ برابر بیشتر از چیزی که است نشان می دهند و همین موضوع سبب می شود مردم پس از دفعه اول که این محصول را می‌خرند برای دفعات بعدی به هیچ وجه به سراغ آن نروند.

یکی از اطلاعات مهمی که لازم است بر روی بسته بندی حک شود زمان تولید محصول و همچنین تاریخ انقضا آن می باشد. از دیگر اطلاعات مهمی که بر روی بسته بندی یک محصول باید حل شود موادی است که در تولید آن مورد استفاده قرار گرفته‌اند. این مورد برای مصرف کنندگان اهمیت زیادی دارد. در واقع بسیاری از خریداران بر اساس همین اطلاعات، کالا را خریداری کرده و آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. البته پیشنهاد می‌کنیم این اطلاعات مهم را برای این که بسته بندی شما هم جذاب تر باشد و هم خواندن آن برای مشتری راحت تر باشد بر روی برچسب قرار دهید.

سعی کنید اطلاعات قرار داده شده روی برچسب رو با قلم درشت نگارش کنید. دقت داشته باشید که بر روی بسته بندی محصول حتما باید اطلاعات ارتباطی خودتان مثل آدرس کارخانه یا شماره های تماس مربوط به آن را حک کنید. شاید برایتان سوال پیش بیاید چرا این اطلاعات بر روی بسته بندی لازم است. قرار دادن این اطلاعات بر روی بسته بندی سبب می شود شما بتوانید محصول خودتان را برند سازی کنید و در بین مردم آن را به شهرت برسانید. برندسازی محصول به فروش بیشتر آن کمک زیادی می کند و حتماً به آن دقت داشته باشید.

اهمیت درج اطلاعات درست روی بسته بندی

راهکار هایی برای بهتر شدن بسته بندی محصول

استفاده از برخی تجربیات و راهکارهایی که دیگران مورد استفاده قرار داده اند و با آنها توانسته اند بسته بندی محصول را به بهترین شکل انجام دهند، برای شما بسیار مفید است. در اینجا برخی از این راهکارها را با هم مرور می کنیم:

استفاده از الگوهای ارائه شده

از الگوهایی که در زمینه بسته‌بندی ارائه می‌شود استفاده کنید. این الگوها می‌توانند برای به دست آوردن یک طرح اولیه بسته بندی محصول برای شما به شدت مفید باشند.

سادگی طراحی

یکی دیگر از راهکارهایی که برای بسته بندی محصول می توانید مورد توجه قرار دهید این است که از سادگی نترسید. بسیاری از محصولات اتفاقاً نیاز به طراحی ساده برای بسته بندی خودشان دارند.

استفاده از تمامی فضاهای موجود

یکی از راهکارهای مهمی که در مورد بسته بندی کالا تا به امروز نتیجه بخش بوده است استفاده از تمامی فضاهای موجود در جعبه اجناس است. برای اینکه از تمامی فضای موجود استفاده کنید باید حتماً قبل از بسته بندی اطلاعات لازم را آماده سازی کرده و آنها را در فضاهای خالی بسته بندی پیاده کنید.

به کاربردن ایده و خلاقیت

سعی کنید در طراحی محصولات بازیگوش باشید. البته منظور ما از بازیگوشی در اینجا این است که تمامی ایده های خلاقانه خودتان را برای طراحی بسته بندی پیشنهاد دهید تا به یک جمع‌بندی مناسب رسیده و طراحی بی نظیری بر روی محصولات خودتان داشته باشید.

تقلید نکردن

بسته بندی محصول بدون جسارت متفاوت بودن نتیجه خوبی برای شما در پی نخواهد داشت. اگر بخواهید به طور کامل از دیگران در بسته‌بندی تقلید کنید،    نباید انتظار این را داشته باشید که حداقل از طریق بسته بندی بتوانید کسی را به سمت محصولات خودتان جذب کنید. یعنی عملا اولین مسیر جذب مشتری را بر روی خودتان بسته اید.

در نظرگرفتن نوع محصول

توجه داشته باشید که بسته بندی را برای چه محصولی انجام می دهید. مثلا اگر قرار است برای یک کفش یا کالایی که مدت زمان لازم برای فروش رسیدن آن طولانی می‌باشد بسته بندی مناسب انتخاب کنید باید به دوام آن توجه زیادی داشته باشید. یا مثلاً در بسته بندی شیشه حتماً باید سلامتی آن را هم مد نظر قرار دهید. رعایت تمامی این موارد و راهکارها است که یک تجربه بی نظیر در بسته بندی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

راهکار هایی برای بهتر شدن بسته بندی محصول

استفاده از بسته بندی چه کاربرد هایی برای محصول دارد؟

  • اولین کاربرد مهم بسته بندی محصولات حفاظت از اجناس و کالاها می باشد. این موضوع به ویژه زمانی که قرار است شما با یک شرکت خارجی مبادله داشته باشید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگر استانداردهای بسته‌بندی به خوبی رعایت شود آسیب ها و ضررهایی که در طول حمل و نقل رخ می‌دهد تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.
  • یکی دیگر از کاربردهای مهم بسته بندی ایجاد ارزش افزوده برای کالا است. این موضوع به ویژه در محصولاتی که به صورت فله خریداری می‌شوند و سپس در بسته بندی های مختلف در بازارهای جهانی به فروش می‌رسند اهمیت فوق العاده بیشتری دارد.  طبق تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده است معمولاً بسته‌بندی مناسب می تواند ارزش افزوده دو تا سه برابر ارزش واقعی کالا ایجاد کند.
  • بسته بندی محصول اگر به صورت علمی و مناسب انجام شود و اصول تبلیغات در آن رعایت گردد بهترین راه تبلیغ محصول می باشد. یعنی عملاً هم شما برای محصول خودتان شکل مناسبی طراحی کرده اید و هم اینکه با استفاده از اصول تبلیغات در طراحی آن توانسته اید این محصول را بین مردم به محبوبیت برسانید.
کاربردهای بسته بندی برای محصولات

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question