تماس
بررسی اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل

بررسی اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل

بازرگانی و تجارت بین المللی قوانین و قواعد خاص خودش را دارد. هر کسی که تمایل دارد در بازارهای بین المللی فعالیت کند باید قوانین آن را نیز بپذیرد و رفتار تجاری خود را بر اساس آن تنظیم کند. یکی از مهمترین قوانین تجارت بین المللی، اسناد حمل و نقل بین المللی هستند که تجار باید برای حمل و نقل اقلام خودشان آنها را آماده سازی کنند. اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین المللی در واقع مهمترین مدارکی هستند که هنگام صادرات و واردات مورد استناد قرار می‌گیرند و به نوعی شناسنامه کالا شناخته می شوند.

اگر تمایل به تجارت دارید باید بدانید که وجود این اسناد در هنگام خرید کالا بسیار مهم تر از هنگام فروش آن است. در واقع زمانی که شما محصول مورد نظرتان را خریداری کردید و تمام تعهدات مالی خودتان را نسبت به فروشنده انجام دادید فقط با اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین المللی می‌توانید مراحل مربوط به گمرک و ترخیص کالا را پشت سر بگذارید. اسناد مربوط به حمل و نقل تنها اسنادی هستند که مورد قبول سازمان های گمرک در سراسر جهان هستند.

اسناد مختلفی هستند که می توانیم آنها را به عنوان اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین المللی عنوان کنیم. اما در میان آنها چند نمونه اهمیت بسیار بیشتری دارند که در این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت. مثلاً بارنامه و راهنامه به عنوان اوراق بهادار کالاهای شما شناخته می شود و کلمات تخصصی حمل و نقل تجاری محسوب می شوند. البته بارنامه و راه نامه با وجود شباهت هایی که دارند تفاوت های زیادی هم با یکدیگر دارا می باشند.بارنامه به نوعی سند عقد قرارداد حمل است که پس از دریافت آن می توان محموله را از مبدا به مقصد با وسیله مورد توافق حمل کرد. در مورد بارنامه، راه نامه و دیگر اسناد مرتبط با حمل و نقل تجاری در ادامه مطلب توضیحات بیشتری بیان خواهیم کرد و پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با آنها تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل

طبقه بندی اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل

اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل در دو دسته متعارف و خاص طبقه بندی می شوند که در ادامه آنها را خدمت شما معرفی می کنیم :

اسناد متعارف:

اسناد متعارف و معمولی به اسناد گفته می شود که وجود آنها در تمامی حمل و نقل های بین المللی ضروری است. مثلاً بارنامه یکی از این اسناد است که بدون آن نمی توان کالا را از مبدا خارج کرده و در مقصد دریافت کرد. یا بیمه نامه سند دیگری است که علاوه بر ضرورت قانونی وجود آن برای بالا بردن امنیت کالاها آماده کردن آن لازم و ضروری می باشد. فاکتور، پیش فاکتور، گواهی مبداء و گواهینامه صادرات از جمله دیگر اسنادی هستند که به عنوان سند متعارف در حمل و نقل بین المللی شناخته می شوند.

اسناد خاص:

درکنار اسناد متعارف اسنادی هم هستند که به عنوان اسناد خاص و ویژه شناخته می شوند. در واقع برخی کالاها بر اساس شرایطی که دارند علاوه بر اسناد متعارف نیازمند وجود سند های دیگری هم برای حمل و نقل هستند. مثلاً شما برای بسیاری از اقلام غذایی که ارتباط نزدیک با سلامتی افراد دارند حتماً باید گواهی بهداشت و سلامت را تهیه کنید. یا در برخی محموله های بسیار ارزشمند وجود گواهی بازرسی کالا در مبدا ضروری است. از جمله اسنادی که به عنوان سند خاص در حمل و نقل بین المللی شناخته می‌شوند می‌توانیم به سیاهه گواهی شده، سیاهه کنسولی، گواهی لیست سیاه و گواهی ضدعفونی اشاره کنیم.

توجه داشته باشید که مطابق با قوانین مقصد و مبدا وجود شما باید تمامی اسناد لازم را آماده کنید و نبود آنها یا وجود نقص در آنها سبب می‌شود وجهی به فروشنده پرداخت نگردد و همینطور ترخیص و دریافت کالا به وسیله خریدار انجام نشود. پس حتماً اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین المللی را به صورت کاملاً دقیق آماده سازی کنید.

طبقه بندی اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل

بررسی یکی از مهم ترین اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل؛ بارنامه

بارنامه یکی از مهمترین اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین المللی است که توسط شرکت حامل کالا صادر می شود. بارنامه دارای چهار ویژگی مهم حقوقی است . اولین ویژگی مهم آن این است که نشان دهنده انعقاد قرارداد بین المللی برای تجارت و حمل و نقل می باشد. بارنامه نشان دهنده این است که بارگیری کالا بر روی چه وسیله نقلیه و به چه شکلی انجام شده است. بهترین سند برای اثبات مالکیت کالا بارنامه است و کسی که آن را داشته باشد مالک کالا محسوب می شود. یکی است مهم‌ترین ویژگی‌های بارنامه این است که قابلیت انتقال و ظهرنویسی را دارد. بارنامه انواع مختلفی دارد که برخی از آنها را در ادامه خدمت شما معرفی می کنیم:

بارنامه دریایی:

بارنامه دریایی یکی از مهمترین انواع بارنامه می‌باشد که در هنگام دریافت کالا صادر می گردد. این سند که به عنوان یکی از اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین‌الملل شناخته می‌شود، دارای اطلاعاتی مثل کشور مبدا و بندر بارگیری، کشور مقصد و تاریخ حمل و همچنین شرایط حمل و نقل است. تمامی مشخصات بار مثل وزن و حجم آن، نوع کانتینر و شماره آن و همچنین مشخصات شرکت حمل کننده به طور کامل در بارنامه قرار داده می شود. توجه داشته باشید که بارنامه دریایی خودش هم به چند دسته بندی مختلف مثل بارنامه چارتر یا بارنامه شخص ثالث تقسیم می‌شود.

بارنامه هوایی:

یکی از دیگر بارنامه ها برای حمل و نقل کالای بین المللی بارنامه هوایی است. بارنامه هوایی معمولاً در ۱۲ نسخه صادر می گردد. سه نسخه اصلی این بارنامه از نظر تجاری اهمیت دارد. ۹ نسخه دیگر این برنامه برای بخش های داخلی شرکت هواپیمایی مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد این بارنامه خوب است بدانید که نسخه اول آن مربوط به شرکت صادر کننده، نسخه دوم برای گیرنده کالا و نسخه سوم برای فرستنده آن می باشد. وجود این بارنامه که از اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین‌الملل شناخته می‌شود از این جهت که رسید کالا برای حمل آن و مشخص کننده قرار داده می باشد اهمیت بسیار زیادی دارد.

بارنامه راه آهن:

بارنامه راه‌آهن طبیعتا به وسیله شرکت های راه آهن در ایستگاه های بارگیری صادر شده و تمامی اطلاعات مربوط به آن توسط شرکت راه آهن کامل می گردد. شرکت راه‌آهن مشخص می کند که چه کالایی در بارنامه یا راهنامه درج شود و مسئولیت تحویل صحیح و سالم آن را در مقصد برعهده می‌گیرد. به قدر داشته باشید که بارنامه راه آهن را نمی‌توان با ظهرنویسی به دیگران منتقل کرد. این بارنامه دارای مشخصاتی مثل ایستگاه مبداء و مقصد، آدرس گیرنده کالا و برخی جزئیات مورد نیاز برای در جریان قرار گرفتن گمرک است.

توجه داشته باشید علاوه بر بار نامه هایی که تا اینجا خدمت شما معرفی کردیم با برنامه های دیگری مثل بارنامه زمینی یا کامیون و رسید نامه پستی هم وجود دارند. در میان تمامی این بارنامه ها، بارنامه زمینی و راه‌آهن را به نام راه نامه هم می شناسند.

بارنامه از مهمترین اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل

فاکتور تجاری چیست؟

یکی دیگر از اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل فاکتور تجاری است. فاکتور تجاری از این جهت حائز اهمیت می‌باشد که خریدار برای ترخیص کالا از گمرک حتماً باید آن را ارائه کند. در حقیقت این سند ارزش واقعی کالاهای وارد شده به گمرک را مشخص می کند و بر اساس آن توسط گمرک مورد ارزیابی حقوقی و مالیاتی واقع می‌شود. یکی از ویژگی های مهم دیگری که این سند دارد این است که ثابت کننده انتقال مالکیت کالا از فروشنده به خریدار است. شما برای هماهنگی ها و پیگیری های مربوط به پرداخت های مالی خودتان حتماً نیاز به این سند خواهید داشت.

در این سند اطلاعات مختلفی درج می شود که مهمترین آنها توضیحات دقیق کالا از قبیل نوع، درجه و کیفیت آن ها می باشد. همچنین توجه داشته باشید که در این سند قیمت توافق شده برای کالا هم درج می گردد و تمامی توضیحات مربوط به بسته بندی برای در جریان قرار گرفتن خریدار و فروشنده و مسئول گمرک در این سند قرار می گیرد. در فاکتور تجاری مشخص می شود که بندر ارسال محموله کجا بوده است و در چه زمانی محموله صادر گردیده است. جالب است بدانید روش حمل و نقل کالا هم در فاکتور تجاری مشخص می شود.

فاکتور تجاری چیست

آشنایی با گواهی مبدأ

گواهی مبدا نشان دهنده این است که کالا در کدام کشور تولید و ساخته شده است. گواهی مبدا و همچنین نشان دهنده کشور معامله کننده کالا می‌باشد. در صورتی که کشور تولید کننده کالا با کشور صادر کننده آن متفاوت باشد گواهی مبدا به وسیله کشور ذینفع باید آماده شود. در گواهی مبدا به عنوان یکی از اسناد مورد نیاز برای حمل و نقل بین الملل اطلاعاتی مثل مشخصات فروشنده و خریدار و محل ساخت کالا درج می گردد.

همچنین در این گواهی اطلاعات مربوط به جزئیات و روش حمل و همچنین مقدار کالا هم مشخص می‌شود. توجه داشته باشید که وجود گواهی مبدا برای استعلامات مورد نیاز خریداران و ارزیابی نهایی پیشنهادات فروشندگان اهمیت بسیار زیادی دارد و در تصمیم گیری نهایی معمولاً مورد نظر واقع می شود . باتوجه به اثرگذاری که این سند دارد حتماً اگر فروشنده هستید به طور دقیق آن را تهیه کنید و اگر خریدار می باشید آن را به طور کامل بررسی کنید.

آشنایی با گواهی مبدأ

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question