تماس
محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه چگونه است؟

محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه چگونه است؟

 آشنایی با چالش هایی که یک تاجر در آینده کاری خودش با آنها مواجه می شود می تواند به کمک کند تا پیش‌بینی‌های مناسب را برای مدیریت این چالش‌ها در نظر بگیرد. مسئله ترخیص کالا در تجارت بین المللی، مسئله بسیار مهمی است که معمولاً تجار دانا و عاقل نسبت به آن با حساسیت زیادی برخورد می کنند و به خوبی می دانند که این مرحله می تواند سرابی برای تجارت آنها باشد. برای اینکه کالا ترخیص شود باید از گمرک کشورها عبور کند. اما رد شدن از گمرک به این آسانی ها نیست و تجار باید مراحل مختلفی را برای عبور محموله خودشان از گمرک پشت سر بگذارند.

یکی از مهمترین مواردی که هنگام عبور محموله از گمرک معمولاً بازرگانان با آن چالشهای زیادی دارند هزینه هایی است که باید متحمل شوند. محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط به آن پیش از آنکه تاجران وارد مراحل گمرک شوند می تواند کمک بسیار خوبی برای آنها باشد. شاید این سوال برای شما هم ایجاد شده باشد که هزینه‌های مربوط به گمرک شامل چه مواردی می شود.

هزینه هایی که شما باید در گمرک پرداخت کنید موارد زیادی را شامل می شود اما برخی از آنها مهمتر هستند. در واقع تمام هزینه هایی که شما بابت بارگیری و باربری و بارچینی، تست کالا و کارشناسی آن و همچنین تخلیه کالا متقبل می شوید در چارچوب هزینه های گمرکی قرار می‌گیرند.به نظر شما چه شخص یا اشخاصی تعرفه هزینه های مربوط به گمرک را تعیین می‌کنند.

تمامی هزینه های مربوط به گمرک به وسیله هیئت منتخب گمرک و وزرای مرتبط با آن تعیین می‌شود. دقت داشته باشید همانطور که در خلال مطلب خدمتتان عرض کردیم و موارد متعدد دیگری هم هستند مثل عوارض ورودی و خروجی که در میان هزینه های مرتبط با گمرک جای می گیرند. در ادامه مطلب سعی می کنیم در مورد هزینه های گمرکی و محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه ها نکاتی را خدمت شما بیان کنیم.

محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه

بررسی هزینه های مختلف گمرک در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های آن

پرداخت چهار درصد حقوق ورودی

اولین هزینه‌ای که شما باید بابت گمرک پرداخت کنید چهار درصد حقوق ورودی است. این ۴ درصد حق ورودی بابت ارزش افزوده کالا تعیین شده و تمام تاجرانی که در زمینه صادرات واردات و فعالیت دارند باید آن را پرداخت کنند. توجه داشته باشید که نحوه محاسبه این ۴ درصد حقوق ورودی بسیار مهم است چرا که محاسبه اشتباه آن می‌تواند هزینه‌های زیادی برای شما ایجاد کند. حتماً به تعرفه حق ورودی در محاسبه توجه داشته باشید.

هزینه حقوق گمرک مثل ارزش CIF

یکی دیگر از هزینه هایی که شما در گمرک با آن مواجه خواهید شد، هزینه مربوط به حقوق گمرکی مثل ارزش CIF است. شاید برایتان سوال ایجاد شود که CIF چه چیزی می باشد. CIF، در حقیقت همان نرخ ارز و و نرخ تعرفه ای است که بابت کالاهای ورودی دریافت می گردد. حتماً در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط به نرخ ارز و نرخ تعرفه کالاهای ورودی دقت داشته باشید. متاسفانه نوسانات ارز باعث می‌شود بسیاری از هزینه های مربوط به این بخش به صورت روزانه تغییر کند و شما باید حتماً با استفاده از اطلاعات جدید محاسبه مربوط به آنها را انجام دهید.

پرداخت سود بازرگانی

سومین هزینه‌ای که شما باید در گمرک پرداخت کنید سود بازرگانی است. در محاسبه سود بازرگانی شما باید ارز CIF، نرخ ارز و تعرفه گمرک را در نظر داشته باشید. دقت کنید، سود بازرگانی نوعی مالیات برای شما محسوب می شود.در واقع سود بازرگانی به تمامی کالاهای وارداتی به کشور تعلق نمی گیرد و تنها برخی از آنها را شامل می شود و نرخ سود آن نیز بر اساس شرایط ارز متغیر می‌باشد. سیاست های دولت و نوع کالا تعیین کننده این هستند که باید برای چه کالاهایی سود بازرگانی وصول شود.

نرخ حق بیمه

اما در بحث محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط به آن آخرین موردی که شما باید به آن توجه داشته باشید نرخ حق بیمه است. معمولاً چهار فاکتور روی نرخ حق بیمه تاثیر می گذارند. فاصله مبدا تا مقصدی که محموله باید آن را طی کند یکی از عواملی است که بر روی نرخ حق بیمه اثرگذار است. یکی دیگر از عواملی که بر روی نرخ حق بیمه تاثیر گذار می باشد جنس و نوع محموله است. همچنین توجه داشته باشید که مسیر حرکت کالا و نوع وسیله نقلیه ای که برای انتقال محموله استفاده می شود در نرخ حق بیمه اثرگذار هستند. آخرین عامل تعیین نرخ حق بیمه تعداد و نوع خطرات احتمالی انتقال کالا است.

انواع هزینه های مختلف گمرک

محاسبه تعرفه گمرکی و هزینه های آن بر اساس فرمول انبارداری

یکی از فرمول هایی که در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط به آن باید مورد توجه قرار بگیرد فرمول انبارداری است. فرمول انبارداری بر اساس نرخ انبارداری در وزن خالص کالا محاسبه می شود. همچنین تعرفه انباری که کالا در آن نگهداری می شود در فرمول هزینه انبارداری تعیین کننده است. دقت داشته باشید که نرخ انبار محوطه باز با نرخ انبار محوطه بسته یا انبار فرودگاهی کاملا متفاوت می باشد.

بررسی فرمول محاسبه CIF کالا محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های آن

یکی دیگر از فرمول هایی که در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های آن باید مورد توجه قرار بگیرد فرمول CIF کالا است. این فرمول با محاسبه قیمت عرضه کالا در نرخی که توسط گمرک مشخص می شود تعیین می گردد. همچنین نرخ حق بیمه در محاسبه این فرمول تاثیر گذار است. از جمله موارد دیگری که در محاسبه CIF یک کالا مورد توجه قرار می‌گیرند می‌توانیم به قیمت ارزی کالا بر اساس مبلغی که در مبدا پرداخت شده است، هزینه های حمل و نقل کالا از مبدا تا مقصد و تمامی هزینه‌های مربوط به واریز پول و باربندی قبل از ورود به گمرک اشاره کنیم. توجه داشته باشید که ارزش کالا بر اساس فاکتوری که با نرخ ارز صادر شده است محاسبه می گردد.

فرمول محاسبه هزینه های گمرکی

فرمول محاسبه عوارض گمرکی در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های آن

یکی دیگر از فرمولهای مهمی که به شما کمک می کند تا محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های مربوط به آن را دقیق تر انجام دهید فرمول عوارض گمرکی است. این فرمول به مبالغی مرتبط می‌شود که سازمان گمرک به جای سازمانهای دولتی از صاحب و بازرگان محموله مطالبه می کند.

از جمله سازمان های دولتی که گمرک به نیابت از آنها می تواند عوارض دریافت کند می‌توانیم‌ به سازمان های تعاون، شهرداری ها، راه و ترابری و هلال احمر اشاره کنیم. برای محاسبه فرمول عوارض گمرکی شما ابتدا باید مجموعه سود بازرگانی و حقوق گمرکی را حساب کنید و آن را در ۸ درصد ضرب نمایید. به عبارت دیگر عوارض گمرکی شامل ۸ درصد از مجموع سود بازرگانی و حقوق گمرکی می باشد.

محاسبه عوارض گمرکی

فرمول محاسبه عوارض هلال احمر و جریمه گمرکی

از دیگر فرمول هایی که در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های مرتبط با آن باید مورد توجه قرار بگیرد عوارض هلال احمر است. البته عوارض هلال احمر هزینه زیادی برای بازرگانان در مقایسه با دیگر مبالغی که باید پرداخت کنند محسوب نمی‌شود. این هزینه فقط یک درصد است حقوق بازرگانی و سود بازرگانی را شامل می‌شود که گمرک آن را از واردکننده کالا دریافت می‌کند.

یکی دیگر از فرمول هایی که باید در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه‌های مربوط به آن مورد توجه قرار بگیرد، فرمول محاسبه جریمه گمرکی است . اگر صاحب کالا جریمه مرتکب شود، طبیعتاً باید جریمه آن را پرداخت کند. مثلا اگر وارد کننده کالا به ارزش محموله وارداتی خودش را پایین تر از چیزی که هست اعلام کند بر اساس ارزش و تعرفه کالا باید جریمه شود. کارشناسان گمرک علاوه بر اینکه جریمه مرتبط با بازرگان را از او دریافت می‌کنند این جریمه رادرخانه ۴۶ فرم اظهارنامه نگارش می نمایند تا در سابقه تجارت او ثبت شود.

آشنایی با تخفیفات گمرکی در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه های آن

درست است که گمرک هزینه‌های زیادی برای بازرگانان به همراه دارد اما اگر شما تاجر و بازرگان باهوشی باشید می توانید از برخی معافیت‌ها و تخفیفات گمرکی هم استفاده کنید. بررسی این تخفیفات در محاسبه ی تعرفه گمرکی و هزینه ‌های آن تأثیرگذار است. آنها را در ادامه بررسی می‌کنیم:

  • اولین تخفیفی که گمرک به بازرگانان می دهد در مورد بنادر است.  اگر شما کالای وارداتی خودتان را از طریق بنادری مثل بوشهر، گناوه، جاسک، آبادان، دیلم و …. به کشور وارد کنید می توانید ۲۰ درصد تخفیف در مورد سود بازرگانی دریافت نمایید. اگر توجه کرده باشید سود بازرگانی در محاسبه بسیاری از فرمول های تعرفه های گمرکی اثر گذار می باشد و اگر بتوانید این ۲۰ درصد تخفیف را بگیرید بسیاری از هزینه های گمرکی خودتان را کاهش داده اید.
  • یکی دیگر از تخفیف هایی که تاجران می‌توانند در گمرک از آن استفاده کنند تخفیفات مربوط به کالاهای وارداتی ملوانان است.  تمامی کارکنان و ملوانان و خدمه کشتی ها این اجازه را دارند که شش بار در طول یکسال تا سقف ۱۵۰۰۰۰۰۰ ریال کالا وارد کشور کنند و از پرداخت سود بازرگانی معاف باشند. البته این رقم برای یک نفر چند رقم قابل توجهی نمی باشد اما اگر تمام کارکنان و خدمه در کنار ملوانان را محاسبه کنید متوجه می‌شوید که تخفیف بسیار خوبی برای تاجران می باشد. تجار می‌توانند با پرداخت مبلغی به کارکنان کشتی این تخفیف را از آنها خریداری و از آن استفاده نمایند.
  • از دیگر تخفیفاتی که در گمرک وجود دارد و شما می توانید از آن بهره ببرید تخفیفات بازارچه‌های مرزی است. در واقع اگر شما از طریق بازارچه های مرزی دوغان، سنگان یا منطقه ویژه اقتصادی سرخس محصولات خودتان را وارد کشور کنید می توانید از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شوید. البته تمامی کالاهای وارداتی شامل این تخفیف نمی‌شوند و فقط خودروهای وارداتی و قطعات منفصله به کمتر از ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر مصرف دارند در کنار لاستیک‌های وارداتی خودرو های کشاورزی این تخفیف را می توانند دریافت کنند.
تخفیفات گمرکی

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question