تماس
معرفی بنادر تجاری جنوب ایران

معرفی بنادر تجاری جنوب ایران

تجارت دریایی صدها سال است که قدمت دارد و همواره مورد توجه بازرگانان بوده است. وجود بنادر تجاری برای هر کشوری یک نعمت محسوب می شود چرا که می‌تواند آنها را با نقاط مختلف دنیا از لحاظ تجاری ارتباط دهد. یکی از بزرگترین ویژگی هایی که کشور ما دارد این است که به آب‌های آزاد جهان از طریق خلیج فارس و دریای عمان وصل می شود.

البته کشور ما در شمال هم از طریق دریای مازندران به برخی کشورهای همسایه ارتباط تجاری پیدا می‌کند اما طبیعتاً خلیج فارس موقعیت تجاری بهتری برای کشور ما ایجاد کرده است. اگر علاقه دارید در تجارت موفق شوید ابتدا باید فرصت‌های تجاری را بشناسید و  یکی از موارد مهم آشنایی با تجارت بررسی بنادر تجاری جنوب ایران است. آشنایی با بنادر تجاری جنوب کمک زیادی به موفقیت های اقتصادی آینده شما خواهد کرد. در ادامه مهمترین این بنادر را با هم بررسی می‌کنیم تا اطلاعات خودمان را افزایش دهیم.

بنادر تجاری جنوب ایران

بندر شهید رجایی یکی از مهمترین بنادر تجاری جنوب ایران

اگر بخواهیم بنادر تجاری جنوب ایران را بررسی کنیم قطعاً اولین و مهمترین بندری که باید به آن بپردازیم بندر شهید رجایی است. این بندر که با نام مجتمع بندری شهید رجایی شناخته می شود موقعیت ویژه جغرافیایی داشته و در نزدیکی تنگه هرمز و ورودی خلیج فارس واقع شده است . با توجه به اینکه این بندر در محل تلاقی کریدور ترانزیتی شمال – جنوب قرار گرفته است فاصله کوتاهی از مسیر اصلی تردد بین قاره‌ای کشتی ها دارد. همین موضوع سبب شده است این مجتمع تجاری به عنوان دروازه واردات و صادرات کشور ما شناخته شود. مجتمع بندری شهید رجایی مهمترین بندر صنعتی و تجاری کشور ما است که با بیش از ۸۰ بندر تجاری معتبر جهان ارتباط دارد.

این بندر زیرساخت های بسیار خوبی برای حمل و نقل کالا و اتصال به شبکه بین المللی راه آهن دارد. همچنین شایان ذکر است که این بندر تجاری مهم در مسیر آبی ابریشم قرار گرفته است که یکی از مسیرهای تاریخی تجاری محسوب می‌شود.این بندر در تجارت جهانی هم اهمیت زیادی دارد و در سال ۲۰۱۱ میلادی در میان بنادر تجاری مهم جهان رتبه چهل و چهارم را به خود اختصاص داده است. معمولاً بسیاری از محصولات فولادی و فرآورده‌های نفتی خام به کشور ما در این بندر به کشورهای دیگر انتقال پیدا می‌کنند.همانطور که مشاهده کردید بندر شهید رجایی یکی از معتبر ترین و پر اهمیت ترین بنادر تجاری جنوب ایران است که بدون آن اقتصاد کشور ما با مشکلات زیادی مواجه می شود. بندر می‌تواند فرصت‌های تجاری زیادی برای شما ایجاد کند.

بندر شهید رجایی از مهمترین بنادر تجاری جنوب ایران

بررسی بندر شهید باهنر از بنادر تجاری جنوب ایران

یکی از معتبرترین بنادر تجاری جنوب ایران بندر شهید باهنر است. بندر شهید باهنر یکی از بنادر چندمنظوره قدیمی کشور ما محسوب می‌شود که از نظر تجاری اهمیت زیادی برای کشور ما دارد . این بندر تجاری به عنوان سومین بندر صادراتی کشور ما شناخته می‌شود و معمولاً در زمینه صادرات کالاهای غیرنفتی فعالیت های زیادی دارد. در مورد بندر شهید باهنر باید بدانید که حمل و نقل مسافری داخلی در آن انجام می‌شود و از نظر بین‌المللی جایگاه ویژه ای دارد. این بندر تاریخی دارای موقعیت تجاری بسیار خوبی از نظر جغرافیایی می‌باشد.

دسترسی به آبهای آزاد جهان و اتصال به راه های بین المللی در کنار اینکه بندر شهید باهنر نزدیک به مناطق آزاد قشم و جزایر تفریحی خلیج فارس است آن را تبدیل به یک موقعیت استراتژیک برای کشورمان کرده است. بندر شهید باهنر به عنوان یکی از مهمترین بنادر تجاری جنوب ایران از آب خورده ۱۰.۲متر در زمان جزر کامل برخوردار می باشد که این میزان نشان دهنده آن است که بندر شهید باهنر بعد از بنادر امام خمینی (ره) و شهید رجایی بالاترین میزان آبخوری را در بین بنادر کشور دارد.

در گذشته بندر شهید باهنر تنها شهر بندرعباس بوده است و از این نظر تعداد زیادی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی برای حمل و نقل خودشان از این بندر استفاده می‌کردند. این موضوع سبب شده است بندر شهید باهنر در رونق اقتصادی منطقه خودش هم تاثیرات زیادی داشته باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم بندر شهید باهنر این است که مانند بندر شهید رجایی در کریدور شمال- جنوب به عنوان مهم‌ترین کلید اقتصادی کشور واقع شده است. بندر قدیمی به عنوان بزرگ‌ترین بندر صادرات میوه و تره بار در کشورمان شناخته می‌شود.

بررسی بندر شهید باهنر از بنادر تجاری جنوب ایران

آشنایی با بندر امام خمینی (ره) یکی دیگر از بنادر تجاری جنوب ایران

بندر امام خمینی (ره) یا به عبارت بهتر منطقه ویژه اقتصادی امام خمینی(ره) یکی دیگر از بنادر تجاری جنوب ایران است که وسعتی برابر ۱۱ هکتار در قسمت شمال غرب خلیج فارس دارد. این منطقه اقتصادی ویژه در انتهای آبراه خورموسی قرار گرفته است که به عنوان آب راهی مطمئن برای تردد کشتی های تجاری و نفتکش ها در مسیر خلیج فارس شناخته می شود. این منطقه اقتصادی و مزایای منحصر به فردی دارد. یکی از ویژگی های جالب بندر امام خمینی (ره) این است که در نزدیکی ۷۰ درصد از مراکز مهم صنعتی و جمعیتی کشور واقع شده است و به منطقه آزاد تجاری اروند که یکی از مناطق مهم تجاری کشور ما است ارتباط دارد.

مانند دیگر بنادری که در این مطلب تا اینجا به آنها اشاره کردیم بندر امام خمینی (ره) نیز به عنوان یکی از بنادر واقع شده بر مسیر کریدور بین المللی شمال-جنوب شناخته می شود. این بندر تاریخی در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی ساخته شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۱ عنوان بندر امام خمینی (ره) به آن تعلق گرفت. مسئولین کشور ما برای منطقه ویژه اقتصادی بندر امام چشم اندازهای زیادی دارند. مثلا آنها در نظر دارند این بندر را تبدیل به دروازه ترانزیت دریایی کالاهای نفتی و غیرنفتی کنند.

برنامه‌ریزی‌های زیرساختی مثل بهبود امکانات و جذب سرمایه گذار خصوصی برای توسعه بندر هم در این چشم انداز دیده می شود. این منطقه ویژه اقتصادی بهترین راه برای ارتباط با کشورهای حوزه قفقاز و اروپای شرقی است در تجارت خارجی کشور ما به عنوان دومین بندر مهم شناخته می‌شود. بندر امام برای ترانشیپ کالا به کشورهای شمالی خلیج فارس گزینه بسیار خوبی محسوب می‌شود.

آشنایی با بندر امام خمینی (ره) از بنادر تجاری جنوب ایران

بررسی بندر بوشهر یکی از بنادر تجاری جنوب ایران و ویژگی های آن

بندر بوشهر یکی دیگر از بنادر تجاری جنوب ایران است که در منتها الیه شمال سواحل خلیج فارس واقع شده است. این بندر بسیار مهم یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین بنا در کشور ما محسوب می‌شود. تجارت در این بندر قدمت ۵ هزار ساله دارد اسناد تاریخی نشان می‌دهد که این بندر یکی از مهمترین مراکز تجاری امپراتوری باستانی عیلام بوده است. بندر بوشهر مانند یک شبه جزیره کوچک که طول آن نزدیک به ۱۴ کیلومتر است در شمال خلیج فارس دیده می‌شود.

این بندر دارای لنگرگاه داخلی برای انتقال محصولات داخلی می باشد. بندر تجاری بوشهر یک لنگرگاه خارجی هم دارد که لنگرگاه های داخلی و خارجی با کانالی به طول ۹۲۰۰ متر به هم اتصال پیدا می کند. این دو لنگرگاه موجود در بندر بوشهر به وسیله کانال داخلی دیگری که طول تقریباً ۳۹۰۰ متری دارد به خور سلطان و اسکله بندر بوشهر اتصال پیدا می کنند. بندر بوشهر در زمان سلسله های تاریخی ایران هم نقش های زیادی داشته است.

این بندر در زمان حکومت نادرشاه افشار مهمترین پایگاه تولید کشتی های جنگی ایران بوده است و در زمان زندیان به عنوان مرکز اصلی صادرات واردات کالایی کشور شناخته می شده است. البته در زمان حکومت قاجار این بندر به اوج شهرت خود رسید و به عنوان مرکز گمرکات جنوب کشور شناخته شد. در طول سالیان گذشته با پیدایش بندر خرمشهر و ایجاد شرکت‌های نفتی در آن منطقه بندربوشهر بسیاری از اعتبار خودش را از دست داد. البته در زمان جنگ و با مشکلاتی که برای بنادر امام خمینی (ره) و خرمشهر ایجاد شد، این بندر تجاری مجدداً توانست تاثیر زیادی در اقتصاد کشور به عنوان یکی از بنادر تجاری جنوب ایران داشته باشد.

بررسی بندر بوشهر از بنادر تجاری جنوب ایران و ویژگی های آن

بندر خرمشهر به عنوان یکی از بنادر تجاری جنوب ایران چگونه است؟

بندر خرمشهر یکی از مهمترین بنادر تجاری جنوب ایران است که در شمال غربی خلیج فارس و در جنوب غربی کشور ما واقع شده است . این بندر نزدیکترین بندر به کشور عراق است که در محل تلاقی رودخانه های اروند رود و کارون خوزستان قرار گرفته است. بندر خرمشهر نیز مانند بسیاری از بنادر جنوب ایران سابقه تاریخی دارد و در زمینه تجارت دریایی و اقتصاد کشورمان همیشه نقش مهمی ایفا کرده است. بندر خرمشهر به عنوان یکی از مهمترین بنادر جنوب ایران در خلیج فارس شناخته می شود و با توجه به همجواری آن با عراق از نظر تجاری و سیاسی به عنوان یک نقطه استراتژیک برای کشور ما محسوب می‌شود.

در نزدیکی این بندر پالایشگاه آبادان و صنایع فولاد خوزستان قرار دارد که فرصت بی‌نظیری برای سرمایه گذاری بخش های خصوصی ایجاد کرده است. افرادی که از این بندر برای تجارت خودشان استفاده کنند می توانند از ۲۵ درصد تخفیف سود بهره ببرند. همچنین تجاری که از این بندر برای حمل و نقل کالاهای خودشان کمک می گیرند می توانند از مزایا و تسهیلات منطقه آزاد اروند هم بهره ببرند. در مقایسه با دیگر بنادر تجاری جنوب می‌توان گفت بندر خرمشهر باصرفه ترین بندر ترانزیتی جنوب ایران و حتی کل کشور است.

بندر خرمشهر به عنوان یکی از بنادر تجاری جنوب ایران

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question