تماس
بررسی اینکه بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟

بررسی اینکه بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟

در تجارت برای تاجران هیچ چیزی بیشتر از سودآوری اهمیت ندارد. دو مقوله مهمی که در تجارت همیشه به آنها پرداخته می شود صادرات و واردات هستند. طبیعتاً اگر صادرات واردات برای کشورها از میزان استاندارد خارج شود اقتصاد آنها را با بحران های جدی مواجه می کند. اما در این مطلب قصد داریم در مورد استانداردهای صادرات و واردات صحبت کنیم و بحث ما پاسخ دادن به این پرسش است که بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟ سوالی که همیشه وجود داشته و نمی توان گفت پاسخ ثابت و ۱۰۰ درصدی برای آن وجود دارد. در حقیقت شرایط اقتصادی کشور ها مشخص می کند که پاسخ به این سوال چگونه باشد.

ممکن است شما روی کالایی فعالیت داشته باشید که بازار داخلی برای آن بازدهی بیشتری از بازار خارجی و صادراتی داشته باشد. در حقیقت می توان گفت عمده مصرف محصولات شما در داخل کشور باشد پس طبیعتا نمی توانید روی بازار صادراتی حساب باز کنید. اما از طرف دیگری ممکن است محصولی که شما تولید می‌کنید در بازارهای خارجی طرفداران بیشتری داشته باشد. البته یک حالت بسیار مهم دیگر هم وجود دارد.

ممکن است محصولی که شما تولید می‌کنید هم در بازار داخلی سودآوری داشته باشد و هم در بازار خارجی اما در این شرایط شما باید به وضعیت اقتصادی کشور تا نگاه کنید. مثلاً بر اساس وضعیت فعلی اقتصاد کشور ما این کاملاً طبیعی است که افراد در شرایط مساوی به سراغ صادرات بروند و به دنبال درآمد دلاری باشند چرا که روز به روز ارزش پول ملی ما در حال سقوط بیشتر است. اما فرض کنید شما در کشوری زندگی می‌کنید که پول ملی آن ارزش زیادی دارد.

مثلاً فرض کنید شما شهروند کویت هستید که یکی از ارزشمند ترین پول های دنیا را دارد. طبیعتاً در این شرایط شما به سراغ تجارت در کشور خودتان می روید و درآمد خودتان را روز به روز بیشتر می کنید چرا که درآمد دلاری در مقایسه با درآمد با پول ملی کشورتان برای شما ضرر محسوب می شود. در مجموع در ادامه مزایای بازارهای داخلی و صادراتی را بررسی می کنیم تا جوابی مناسب پیدا کنیم برای سوال بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟

بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟

بازار داخلی بهتره یا بازار صادراتی؟ بررسی مزایای بازار داخلی

ابتدا به سراغ بررسی مزایای بازار داخلی می‌رویم تا پاسخ سوالی را بدهیم که می گوید بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟ در ادامه همراه ما باشید تا این مزایا را بهتر بررسی کنیم:

تجارت راحت تر و آسان تر

اولین مزیت بزرگی که بازار داخلی برای ما دارد این است که تجارت در آن راحت تر و آسان تر است. در واقع شما هنگام تجارت در بازار داخلی کمتر باید به سراغ نهادهای نظارتی بروید و پاسخگوی آنها باشید. شما نیازی نیست در بازار داخلی همواره دغدغه عبور کالاهای خودتان از فیلترهایی مثل گمرک را داشته باشید یا دغدغه حمل و نقل کالا را مانند تجارت بین المللی تجربه کنید.

نبود مشکل کار با فرهنگ غریب

یکی دیگر از مزایایی که شما در بازارهای داخلی تجربه خواهید کرد این است که با هم زبان خودتان مذاکره می کنید. زمانی که قرار است شما وارد صادرات شوید یعنی با تاجرانی معامله خواهید کرد که از کشورهای دیگر هستند و با فرهنگ های دیگر در مقابل شما قرار می گیرد. شما برای تجارت با آنها ابتدا باید آنها و کشورشان را بشناسید و روند های تجاری آنها را بررسی کنید. همچنین شما باید در حین مذاکره از مترجمانی استفاده کنید که به شدت قابل اعتماد باشند و اطلاعات شما را به طرف مقابل نفروشند.

نبود محدودیت مبادلات مالی بین المللی

به نظر شما پرداخت بدهی در بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟ قطعاً بازارهای داخلی برای پرداخت بدهی برای شما مناسب تر خواهد بود چرا که شما می توانید با طرف مقابل بهتر مذاکره کرده و مراحل راحت تری را برای پرداخت پول در نظر بگیرید. همچنین در نظر داشته باشید که برای پرداخت پول در بانک‌های بین‌المللی، کشور ما محدودیت دارد و اگر وارد بازار صادرات شوید باید آن مشکل را حل کنید اما در بازار داخلی با استفاده از یک کارت شتاب به آسانی می توانید پول طرف مقابل را واریز کنید.

نبود مسائل در استاندارد های  بین المللی

توجه داشته باشید زمانی که قرار است در بازار داخلی فعالیت کنید نیاز به این ندارید که استانداردهای بین المللی تجارت را رعایت کنید. شما در بازار صادراتی باید تمامی استانداردهای بین المللی را رعایت کرده و پول را از مسیرهای بین المللی جابجا کنید. همچنین جابجایی کالای شما و حمل و نقل آن به وسیله وسایل نقلیه باید مطابق قوانین تجاری جهانی باشد.

ایجاد اعتماد سازی آسان تر در بازار

توجه داشته باشید که اعتمادسازی در بازارهای داخلی در مقایسه با بازارهای خارجی بسیار آسان تر است. این موضوع به شما کمک می کند تا محصولات خودتان را در بازارهای داخلی راحت‌تر بفروشید و همچنین بتوانید شرکای تجاری بیشتری برای خودتان جذب کنید.

تمام مواردی که گفت این بخشی از مزایایی است که می‌توانیم به عنوان پاسخ برای آن این سوال را مطرح کنیم که بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟

بررسی مزایای بازار داخلی

بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟ بررسی مزایای صادرات

اما برای اینکه بهتر بتوانیم پاسخی به سوال مورد نظر مان بدهیم باید به سراغ مزایای صادرات هم برویم. به نظر شما مزایای بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟ با بررسی مزایای بازار صادراتی و مقایسه آن با مزایایی بازار داخلی می توانیم این موضوع را جواب دهیم:

فرصت های تجاری بیشتر

شما وقتی وارد بازار صادرات می‌شوید از یک دنیای کوچک در کشور خودتان وارد یک دنیای بزرگ تر شده اید. شما فرصت های تجاری بیشتر خواهید داشت و با کشورهای بیشتری آشنا خواهید شد. قبل از آنکه وارد بازار صادراتی شوید جامعه هدف شما اگر کل کشور را هم در بر می گرفت نهایتاً به ۸۰ میلیون نفر ختم می شد اما در بازار تجارت جهانی شما با ۸ میلیارد انسان سروکار خواهید داشت که می‌‌توانند فرصت‌های بی‌نظیری برای شما ایجاد کنند.

سودآوری بیشتر

شما چه پاسخی به این سوال می‌دهید که سود بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟ احتمال بسیار زیاد ۹۹% شما می گویید که بازار صادراتی در مقایسه با بازار داخلی سودآوری بیشتری دارد. دقیقاً این موضوع در حال حاضر درست است. زمانی که شما در بازار صادراتی فعالیت می‌کنید درآمد شما به دلار خواهد بود و اگر این دلار را تبدیل به تومان کنید متوجه می شوید که در مقایسه با بازار داخلی سودآوری شما چند برابر شده است. همین موضوع سبب شده است که بسیاری از تاجران به سمت صادرات حرکت کنند و قید فعالیت در بازار داخلی را بزنند.

ایجاد فرصت برای شناخت خوتان و نفوذ بیشتر

در صادرات کالا شما ارتباط بیشتری با کشورهای مختلف و چهره‌های اقتصادی سرشناس آنها پیدا خواهید کرد. این ارتباطات به شما کمک می کند تا در زندگی خودتان انسان موفق تر و بزرگ‌تری باشید. همچنین این ارتباطات کمک می‌کند تا شما به عنوان یکی از تجار موفق در منطقه و کشور خودتان شناخته شوید. اگر استعداد تجاری داشته باشید که می توانید از این ارتباطات و قدرت نفوذ خودتان کمک بگیرید تا تبدیل به یکی از انسان های مسلط بر بازارهای جهانی شوید. تسلط بر بازارهای جهانی یعنی تسلط بر زندگی چند میلیارد انسان!

ایجاد اعتبار بیشتر برای تاجر

اعتباری که صادرات یک کالا برای شما ایجاد می کند متاسفانه فعالیت در حوزه همان کالا در بازار داخلی برای شما ایجاد نمی کند. یعنی در حقیقت اگر شما به سراغ صادرات کالا بروید بین اهالی بازارهای داخلی هم احترام و اعتبار بیشتری خواهید داشت. البته این نکته برای اقتصاد کشور ما چندان مثبت نیست اما در مجموع به عنوان یکی از واقعیت‌های حال حاضر اقتصاد و تجارت ما شناخته می شود. باید از تمامی فرصت‌های اقتصادی که می‌تواند به شما و زندگی تان کمک کند استفاده کنید.

بررسی مزایای صادرات

در نهایت برای من بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟

اکنون شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که در نهایت این صحبت ها برای من و شما بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟ این موضوع کاملا به خود شما برمی‌گردد. البته بیشتر از همه به ذهنیت و دیدگاه شما در مورد تجارت برمی‌گردد. اگر هدف شما از تجارت صرفاً این است که در مقابل رفقای قدیمی و آشنا ها فخر فروشی کنید و بگویید که من توانسته‌ام انسان موفقی در زندگی‌ام شوم، همان بهتر است که در بازار های داخلی فعالیت کنید تا در بازار پرچالش خارجی وارد شوید.

پیش از آنکه وارد بازارهای صادراتی شوید قطعاً باید به این نکته توجه داشته باشید که بازار صادراتی پر از چالش و رقبای تجاری قدرتمند است که سعی می‌کنند با زیر پا گذاشتن شما مانع از رشد یک رقیب برای خودشان شوند. شما باید با آنها رقابت کنید و از پس چالش‌ها و سختی‌ها بربیاید و در مقابل آنها کوتاه نیاید. در تجارت بین المللی شما باید اهداف بزرگ داشته باشید و رویاپردازی خودتان را محدود نکنید. مثلاً نگویید که هدف من از این تجارت این است که در نهایت یک کارخانه در کشور احداث کنم یا در فلان کشور دفتر تجاری ایجاد نمایند.

شما باید به دنبال اهداف بی‌نهایت اقتصادی باشید و تا جایی که می توانید تلاش کنید تا در دنیای تجارت سهم خودتان را بیشتر کنید. باید توجه داشته باشید که موفقیت در بازار صادراتی نیازمند دانش و تجربه است. البته در بازار بین المللی دانش بیشتر از تجربه اهمیت دارد. شما با استفاده از دانش وارد بازار می شوید و آرام آرام تجربه لازم را برای موفقیت به دست می آورید. هم در بازار داخلی و هم در بازار خارجی شما باید صبور باشید. تجارت، شغلی نیست که یک شبه شما را به تمام آرزوهای زندگیتان برساند. البته تجارت شما را به این نوع آرزوها خواهد رساند اما با صبر و تلاش، نه عجله و خیال پردازی. حال ما این سوال را از شما می پرسیم که بازار داخلی بهتره یا صادراتی؟

انتخاب بازار صادراتی یا داخلی برای تجارت

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question