تماس
تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان؛ تجارت با عمان چگونه است؟

تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان؛ تجارت با عمان چگونه است؟

پیدا کردن فرصت های تجاری یکی از مهمترین کارهایی است که تاجران باید انجام دهند. برای پیدا کردن فرصت های تجاری مناسب ابتدا تاجران باید کشورهایی را پیدا کنند که از لحاظ صادرات برای کشور ما مناسب تر هستند. معمولاً کشورهایی که در منطقه خاورمیانه حضور دارند از نظر صادرات برای کشور ما بسیار بهتر از کشورهایی هستند که در فواصل طولانی از کشور ما قرار دارند. کشور عمان یکی از بهترین کشورهایی است که تجار ایرانی می توانند با آن ارتباط بازرگانی برقرار کنند. تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان موضوع مهمی است که به آن می‌پردازیم.

این کشور یکی از وارد کنندگان مهم سنگ، صنایع دستی، مواد غذایی و مصالح ساختمانی از کشور ما می باشد. برای اینکه شما بتوانید ارتباط تجاری با کشور عمان برقرار کنید ابتدا باید نسبت به تحلیل بازار و صادرات به کشور آلمان بررسی‌های انجام دهید. کشور عمان، متاسفانه با وجود اینکه یکی از همسایگان مهم کشور ما است اما برای مردم ایران در مقایسه با دیگر همسایگان شناخته شده نیست. این کشور در منازعات سیاسی همیشه سعی می‌کند میانجیگری کرده و مشکلات سیاسی بین المللی و منطقه ای را حل کند.

شاید بیشتر ایرانیان تنها این کشور را با نام سلطان قابوس بشناسند. عمان یکی از کشورهایی است که از نظر سیاسی همیشه روابط مناسبی با کشورهای مختلف جهان داشته است و با توجه به اینکه در طول سالیان گذشته زیرساخت ها و پتانسیل های مناسب تجاری در این کشور ایجاد شده است، یکی از بهترین گزینه ها و فرصت های تجاری برای بازرگانان ایرانی می باشد.

شما برای اینکه بتوانید با این کشور ارتباط تجاری برقرار کنید ابتدا باید به خوبی آن را بشناسید. برای همین منظور در تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان ابتدا سعی می کنیم ویژگی های این کشور را خدمت شما بیان کنیم. در ادامه همراه ما باشید تا این ویژگی ها را با هم بررسی کرده و با همسایه جنوبی خودمان بیشتر آشنا شویم.

تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان

تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان؛ بررسی مهمترین ویژگی های فرهنگی و اجتماعی کشور عمان

پیش از آنکه بخواهیم از نظر تجاری عنوان را مورد بررسی قرار دهیم لازم است این کشور را از نظر فرهنگی و اجتماعی بشناسیم. اولین موضوعی که در تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان به سراغ آن می رویم بررسی ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و جمعیتی عمان است.

  • ساختار جمعیت این کشور کوچک خاورمیانه از ۶۶ درصد مرد و ۳۴ درصد زن تشکیل شده است. ۸۷ درصد مردم عمان در شهرها زندگی می‌کنند و تنها ۱۳ درصد جمعیت این کشور ساکن روستاها هستند که این موضوع نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی مناسب عمان است. عمان یکی از کشورهایی است که در حال حاضر جمعیت نسبتاً جوانی دارد و ۶۰ درصد جمعیت آن بین ۲۵ تا ۵۴ سال سن دارند.
  • در مورد ویژگی های فرهنگی و اجتماعی این کشور خدمت شما باید عرض کنیم اکثر مردم عمان پیرو دین اسلام هستند و مهمترین اقلیت های دینی آنها شیعیان، اهل تسنن و بودایی ها را شامل می شود. بیشتر مردم این کشور به زبان عربی صحبت می‌کنند و البته زبان‌های رسمی آنها عربی و انگلیسی می باشد. در کشور عمان شهر های مهمی مثل مسقط، صحار، سلاله و صور وجود دارند که هر کدام از آنها در اقتصاد این کشور نقش های خودشان را ایفا می کند.
  • از لحاظ جغرافیایی کشور عمان، در یکی از نقاط استراتژیک تجاری جهان واقع شده است و بخش عمده‌ای از مرزهای این کشور به آب های آزاد جهان راه دارند. در این کشور بیشتر آب و هوای خشک و بیابانی وجود دارد اما بخش هایی هم هستند که به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه‌های مهم هجر و غفار شرایط آب و هوایی متفاوتی دارند. برخلاف امروز که سیاست عمان روند باثباتی را دنبال می کند و کمترین تنش را با جهان دارد در گذشته این کشور از لحاظ سیاسی التهابات بسیاری را پشت سر گذاشته است.
ویژگی های فرهنگی و اجتماعی کشور عمان

بررسی اقتصادی همسایه جنوبی موضوعی مهم در تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان

اکنون که با کشور عمان بهتر آشنا شدیم وقت آن است که به سراغ موضوعات اقتصادی که محور تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان است برویم. همسایه جنوبی کشور ما توانسته ۳.۷ درصد رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۹ به ثبت رساند. این کشور از لحاظ نرخ تورم همیشه وضعیت بسیار خوبی دارد. به عنوان نمونه آخرین نرخ تورم این کشور یک درصد بوده است که در مقایسه با کشور ما وضعیت فوق العاده بهتری محسوب می شود. همین وضعیت تورم و ثبات آن سبب شده بسیاری از تاجران ایرانی برای ادامه حیات اقتصادی خودشان به این کشور مهاجرت کنند.

در نظر داشته باشید که کشور عمان برای مهاجرین اقتصادی شرایط بسیار خوبی در نظر گرفته است. در این کشور تنها ۳ درصد بیکار وجود دارد و میزان سرمایه گذاری خارجی سه میلیارد دلار است. کشور عمان ۱۵ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد. با وجود اینکه این کشور به اندازه همسایه های خودش منابع سوخت فسیلی ندارد اما در کشاورزی و معادن پیشرفت بسیار خوبی داشته است.

صنعت ماهیگیری هم در پیشبرد اهداف اقتصادی عمانی ها نقش مهمی داشته است. مهمترین معادنی که در این کشور وجود دارند عبارتند از معادن مس،طلا، نقره و سنگ آهک. اگر علاقه دارید با کشور عمان در محصولات صنعتی همکاری داشته باشید باید در تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان این موضوع را هم مد نظر قرار دهید که مهمترین محصولات صنعتی این کشور و ورق های فلزی، باز های صنعتی و روغن نباتی هستند.

عمان یکی از معدود کشورهایی است که در خاورمیانه در زمینه محصولات کشاورزی مثل موز، انبه و نارگیل که بیشتر مختص کشورهای آفریقایی است ، فعالیت تجاری دارد. میزان تجارت خارجی این کشور سالانه به ۵۶ میلیارد دلار و یا بیشتر از آن می رسد که این میزان نشان دهنده همکاری های متعدد تجاری عمان با کشورهای مختلف جهان است. این وضعیت نشان دهنده این است که مهاجران باهوش می‌توانند از وضعیت عمان برای بهبود شرایط خودشان کمک بگیرند.

اقتصاد کشور عمان

چه کشورهایی با عمان همکاری اقتصادی دارند؟

طبیعتاً زمانی که از همکاری اقتصادی صحبت می کنیم یعنی کشورهای مورد نظر ما با عنوان باید از نظر واردات یا صادرات همکاری تجاری داشته باشند. اگر بخواهیم در بحث تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان محصولاتی که از این کشور صادر می‌شود را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم چین بزرگترین شریک تجاری عمان در خرید کالاهای این کشور است. در واقع بیشتر محصولات این کشور به کشورهای شرق آسیا صادر می‌شود.

بعد از چین که مقصد بسیاری از کالاهای صادراتی عمان است ژاپن و چین تایپه در کنار عربستان، آفریقای جنوبی و کره‌جنوبی مهمترین مقاصد کالاهای تجار عمانی هستند. در ضمن کشور ما واردات چندانی از کشور عمان ندارد. در بحث واردات کالا نیز مجدداً چین ها مهمترین شریک تجاری عمان هستند. این کشور قدرتمند اقتصادی صادرات بسیار زیادی به کشور عمان دارد.

بعد از چین مبدا بسیاری از محصولاتی که عمان خریداری می کند آمریکا، هند و ژاپن می باشد. البته عمانی ها همکاری‌های تجاری با کشورهای مثل عربستان سعودی و ایتالیا هم دارند اما عمده تجارت آنها با همان کشورهایی که عرض کردیم است. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که وضعیت همکاری های تجاری ایران و عمان چگونه است. در ادامه مباحث تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان به این موضوع می پردازیم.

تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان ؛وضعیت همکاری های تجاری ایران و عمان 

کشور ما از لحاظ سیاسی همیشه روابط پایدار و مناسبی با عنوان داشته است. ایران و عمان همیشه روابط خودشان را بدون هیچگونه تنشی پیش بردند و به جرات می توان گفت در میان کشورهای همسایه در خلیج فارس ایران بهترین روابط را با عمان دارد. طبیعتا شما هم به خوبی می دانید که روابط سیاسی مناسب همیشه روی روابط اقتصادی اثر گذار هستند. به همین دلیل ایران و عمان از نظر اقتصادی هم همکاری های مناسبی داشته اند.

اگر آمارهای ارتباط تجاری ایران و کشورهای مختلف در جهان را بررسی کنیم متوجه می‌شویم که عمانیها بعد از کشور امارات دومین کشوری هستند که روابط تجاری گسترده با ایران در منطقه دارند. با توجه به روابطی که از لحاظ اقتصادی و سیاسی بین دو کشور وجود دارد که به نظر می رسد در تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان باید گفت این کشور گزینه مناسبی برای تجارت خارجی است.

صادرات کدام کالاها به عمان مناسب تر است؟

همانطور که خدمت شما عرض کردیم کشور عمان روابط تجاری گسترده با جمهوری اسلامی ایران دارد. اگر بخواهیم در بحث تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان، مهم ترین محصولاتی که از طریق کشور ما به این کشور صادر شده است را مورد بررسی قرار دهیم در گام اول باید به سراغ آهن و فولاد برویم. مطابق آمار هایی که به وسیله گمرک کشور ما ارائه شده است عمانی ها در سال ۲۰۱۸ میلادی ۴۲۷ میلیون دلار آهن و فولاد از کشور ما خریداری کرده اند.

همچنین آنها در خرید سوخت‌های فسیلی و محصولات روغنی تجارت گسترده با کشور ما داشتند. در بحث واردات حیوانات زنده و غلات هم عمانیها یکی از مشتریان پروپاقرص محصولات کشور ما هستند. البته محصولات دیگری هم هستند که به این کشور حاشیه خلیج فارس صادر می شوند اما مهمترین آنها همین مواردی بود که خدمت شما بیان کردیم.

اطلاعاتی که ما در این مطلب در اختیار شما قرار دادیم چکیده‌ای از تحلیل بازار و صادرات به کشور عمان بود. اگر واقعاً علاقه به تجارت با این کشور دارید پیشنهاد می کنیم حتما این یک سفر به عنوان داشته باشید و از این کشور و شرایط آن به صورت مستقیم بازدید کنید.

کالاهای صادارتی برای کشور عمان

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question