تماس
اهمیت توسعه تجارت در موفقیت یک کارخانه

اهمیت توسعه تجارت در موفقیت یک کارخانه

اگر شما هم علاقه دارید وارد دنیای تجارت شوید و به دنبال موفقیت در این دنیا هستید باید اصول مختلفی را یاد بگیرید و بر اساس آنها عمل کنید. یکی از اصول مهم برای موفقیت در تجارت آشنایی با توسعه تجارت است. اما اصلاً توسعه تجارت چیست و چه معنایی دارد. اگر این سوال را از تاجران مختلف بپرسید قطعاً با جواب های گوناگونی مواجه می شوید. دلیل آن هم روشن است. هرکدام از تجار برای تجارت خودشان شیوه خواصی دارند که سبب می شود نگاه آنها به توسعه تجارت با نگاه دیگران متفاوت باشد.

برخی از تاجران توسعه تجارت را صرفاً تاکتیک های بازاریابی می دانند و برخی دیگر از آنها آن را اصطلاحی برای فروش عنوان می‌کنند.  اما اگر بخواهیم به صورت کلی در این زمینه صحبت کنیم باید بگوییم که توسعه تجارت، داشتن یک برنامه بلند مدت برای بالا بردن ارزش شرکت یا کارخانه به وسیله مشتریان و روابط از طریق بازار است. با این حال روند لازم برای رسیدن به توسعه تجارت در شرکت های اقتصادی و سازمان ها شبیه هم نیست. البته برای رسیدن به توسعه تجارت استفاده از تجارب دیگر شرکت ها و بهره بردن از علم تجارت ضروری است.

شما باید بدانید رسیدن به توسعه تجارت باید در تمامی بخش های بازاریابی و خرید و فروش پیگیری شود. همچنین باید توجه داشته باشید که رسیدن به توسعه زمانی رقم می‌خورد که شما در تجارت خودتان از متخصصان این امر کمک بگیرید. متخصصان توسعه کسب و کار بهتر از شما می توانند فرصت ها را پیدا کرده و بر اساس آنها به دنبال پیشبرد اهداف شما باشند. آنها راحت تر می توانند با فعالان اقتصادی در دیگر شرکت‌ها مذاکره کرده و موقعیت های اقتصادی فوق‌العاده برای شما چه در داخل کشور و چه در خارج از آن ایجاد کنند. با این حال سعی می‌کنیم در این مطلب برخی از موارد مهم توسعه تجارت را خدمت شما بیان نماییم و کمک کنیم دید بهتری در مورد این مبحث اقتصادی پیدا کنید.

توسعه تجارت در موفقیت یک کارخانه

آیا توسعه تجارت همان بازاریابی است؟

بسیاری از فعالان اقتصادی متاسفانه این تصور را دارند که توسعه تجارت برای یک سازمان در حقیقت همان بازاریابی است. البته این تصور کاملاً صحیح نیست. شاید توسعه تجارت و بازاریابی شباهت های زیادی داشته باشند اما تفاوت های آنها بیشتر است. هدف اصلی از بازاریابی این است که شما بتوانید برای محصولات مجموعه خودتان مشتری جذب کنید و از این طریق بتوانید فروش خودتان را در مدت کوتاهی بالاتر ببرید. در حقیقت بازاریابی فروش بیشتر بر روی بازه های کوتاه مدت صرفاً برای حفظ سود فعلی شرکت تلاش می کند.

اما زمانی که از توسعه تجارت صحبت می کنیم در واقع داریم از یک برنامه بلند مدت برای بالا بردن روابط تجاری و از طریق آن بالا بردن میزان فروش و کسب درآمد بیشتر حرف میزنیم. شما در توسعه تجارت به دنبال مشتری برای خرید محصولات خودتان نیستید بلکه به دنبال شرکت هایی برای ایجاد فرصت های اقتصادی بزرگ در سطح داخلی و بین المللی می گردید. شما با استفاده از توسعه می‌توانید تجارت خودتان را چند سطح از شرایط فعلی بالاتر ببرید و تبدیل به یک تجارت قوی تر بکنید. البته فرایند توسعه شباهت ها و همکاریهای با تیم بازاریابی و فروش یک مجموعه تجاری هم دارد.

مهمترین شباهت فرایند بازاریابی و توسعه این است که هر دوی آنها به دنبال بالا بردن میزان فروش شرکت و از طریق آن افزایش سود و درآمد شرکت هستند. توسعه تجارت به تیم فروش شرکت در دراز مدت کمک می کند تا مشتریان ثابت و دائمی برای مجموعه تجاری پیدا کرده و درآمد آن را برای طولانی مدت بالا ببرد. همچنین تیم توسعه تجاری یک شرکت به تیم بازاریابی و فروش شرکت کمک می کند تا روابط بهتری با دیگر کارخانجات داشته باشند. در مجموع می توان گفت توسعه و بازاریابی دو بال قدرتمند شرکت ها برای موفقیت های تجاری هستند که هر کدام باید به اندازه خودشان مورد توجه واقع شوند.

مقایسه توسعه تجارت و بازاریابی

مهمترین عوامل در پیدا کردن استراتژی توسعه

اگر به دنبال تعیین یک استراتژی مناسب برای توسعه تجارت خودتان هستید ابتدا باید فاکتورهای لازم برای رسیدن به این استراتژی را یاد بگیرید و بر اساس آن ها به دنبال طراحی یک استراتژی مناسب باشید. در ادامه در مورد این این فاکتورها نکاتی را خدمت شما بیان می کنیم:

شناسایی مخاطب:

اولین گام در تعیین استراتژی توسعه تجارت شناسایی مخاطبان مورد نظر شما است. شما برای موفقیت در دنیای تجارت ابتدا باید شرکت‌های را پیدا کنید که همکاری با آنها سبب موفقیت شما می شود. در تجارت هیچ وقت به دنبال مشتریان متعدد نباشید بلکه به دنبال مشتریانی باشید که حتی اگر کم هستند بیشترین سطح همکاری را با شما دارند. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که توسعه تجارت به دنبال بالا بردن میزان فروش شما در یک فرایند طولانی است و باید برای موفقیت در این پروسه صبر زیادی داشته باشید.

بررسی بازار:

برای رسیدن به توسعه تجارت شما باید به خوبی در بازار تحقیق و بررسی انجام دهید و به دنبال پیدا کردن نیازهای مخاطبان خودتان باشید. شما باید به دنبال این باشید که متوجه شوید مشکل اصلی خریداران شما چه چیزی است و آن ها نیازمند چه خدماتی هستند. با استفاده از داده هایی که از این طریق به دست می آورید می توانید به خوبی تجزیه و تحلیل کنید و متوجه شوید که طراحی محصولات شما باید چگونه باشد تا وضعیت خریداران تان را بهبود ببخشد و مشکلات آنها را حل کند. شما باید به دنبال راهی باشید تا از دیگر رقبای خودتان متمایز به نظر برسید و خریدار به محض دیدن محصولات شما برای خرید آن عجله کند.

انتخاب بهترین راه توسعه:

برای رسیدن به توسعه تجارت شما مسیرهای مختلف پیش روی خودتان دارید که می توانید از آن ها استفاده کنید. معمولاً شبکه‌سازی، مراجعه و تبلیغات پولی در کنار بازاریابی محتوا مهم‌ترین کانال هایی هستند که شرکت ها برای رسیدن به توسعه در پیش می گیرند. شبکه سازی یکی از بهترین راه‌های توسعه است که باعث می‌شود کارخانجات با مخاطبان خودشان ارتباط بهتری برقرار کنند. ابزار های مختلفی برای شبکه سازی وجود دارد که یکی از آنها شبکه‌های اجتماعی است. مراجعه و ایجاد ارتباط با مشتری یکی از راه های رسیدن به استراتژی عالی در توسعه تجاری می باشد.

اگر در ابتدای تجارت خودتان هستید حتماً روی مراجعه و ارتباط با مشتریان حساب ویژه‌ای باز کنید. تبلیغات پولی نیز که از طریق تبلیغات ویدیویی در فضای مجازی می‌توان روی آن حساب باز کرد برای رسیدن به توسعه تجارت مفید است. بازاریابی محتوا نیز در کنار این که تفاوت‌های زیادی با توسعه کسب و کار دارد اما برای رسیدن به این توسعه می تواند مفید باشد.

اهداف SMART:

رسیدن به توسعه تجارت نیازمند داشتن هدف است. اهداف تجاری را معمولاً در قالب SMART تعریف می کنند. در این هدف گذاری شما بر روی کانال هایی برنامه ریزی می کنید که کاملاً مشخص و قابل اندازه گیری هستند و رسیدن به آنها امکان پذیر است و همچنین شما می توانید برای رسیدن به آن ها زمان تعیین کنید تا برنامه ریزی بهتری داشته باشید.

مهمترین عوامل در پیدا کردن استراتژی توسعه

بهترین استراتژی های توسعه تجارت

همانطور که در ابتدا هم خدمتتان عرض کردیم استفاده از تجارب دیگر شرکت‌ها برای رسیدن به توسعه تجارت بسیار اهمیت دارد. در اینجا می‌خواهیم برخی از استراتژی های موفق در زمینه توسعه کسب و کار را مورد بررسی قرار دهیم پس ما را همراهی کنید:

استخدام به موقع:

یکی از راه های موفقیت در تجارت و توسعه آن استخدام پرسنل در زمان مناسب است. به ویژه افرادی که برای رسیدن به استراتژی های توسعه تجارت استخدام می کنید حتماً باید در بهترین زمان جذب مجموعه شما شوند. نکته دیگر این است که شما باید کارمندان را بر اساس شرایط شرکت خودتان انتخاب کنید. هر مجموعه اقتصادی سه مرحله زندگی دارد که عبارتند از پیشاهنگی، آزمایش کردن و مقیاس گذاری. شما باید بر اساس هر کدام از این مراحل نیرو های هماهنگ با آنها را استخدام کرده و از آنها استفاده کنید.

از فرصت ها استفاده کنید:

اگر واقعاً به دنبال پیشبرد اهداف اقتصادی خودتان و موفقیت در تجارت هستید نباید حتی کوچکترین موقعیت ها و فرصت های تجاری را از دست بدهید.  توجه داشته باشید از دست دادن حتی فرصت های کوچک در آینده سبب پشیمانی شما خواهد شد پس هیچ فرصتی را در تجارت از دست ندهید.

اهمیت دادن به رضایت مشتری:

اگر واقعاً به دنبال توسعه تجارت خودتان هستید حتماً به رضایت مشتریان اهمیت بدهید. در دنیای تجارت هیچ چیزی بدتر از مشتری ناراضی و به ویژه عصبی نیست. زمانی که شما یک مشتری را از دست می‌دهید باید توجه داشته باشید که به اعتبار شرکت شما لطمه وارد شده و آن مشتری قطعاً به دنبال این خواهد بود که آوازه شرکت شما را نابود کند. به دنبال آن باشید که مشکلات مشتریان خودتان را تا آنجایی که امکان دارد برطرف کنید و تمام تمرکز خودتان را به رضایت مشتریان معطوف نمایید.

برای رسیدن به این رضایت سعی کنید خدمات مناسب و ممتاز به مشتریان ارائه کنید و آنها را از خدمات خودتان خوشحال نمایید. بیشتر از آنکه به دنبال بالا بردن تعداد محصولات باشید سعی کنید کیفیت آنها را بهبود ببخشید. البته سعی کنید در تولید محصولات جدید از نوآوری و خلاقیت هم بهره ببرید، این موضوع تاثیر زیادی بر روی مشتریان می گذارد. در نهایت توجه داشته باشید که مشتری یکی از مهمترین عوامل در استراتژی توسعه تجارت است.

بهترین استراتژی های توسعه تجارت

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question