تماس
بررسی اینکه کشتی های کانتینری چیست؟

بررسی اینکه کشتی های کانتینری چیست؟

تجارت، مقوله ای است که همه انسان ها علاقه دارند در مورد آن اطلاعات کسب کنند و سهم بیشتری از آن به دست آورند. دنیای تجارت گستردگی زیادی دارد و اگر به دنبال سهم خودتان از این دنیا هستید باید تمامی ابعاد آن را بشناسید و از فرصت هایی که برایتان ایجاد می شود بیشترین استفاده را ببرید. شاید در گذشته تجارت محدود به افراد خاصی بوده و تنها از مسیر های مشخص انجام شده است اما امروز همه انسانهای روی کره زمین به شکل های مختلف می توانند در تجارت نقش ایفا کنند و از تمامی راه‌های موجود در تجارت استفاده کنند.

همه ما به خوبی می‌دانیم که از دیرباز دریا بهترین محل انتقال کالاهای تجاری بوده است و حمل و نقل دریایی و نقش بسیار زیادی در تجارت دنیا ایفا می کند. طبق برآوردها و تحقیقاتی که صورت گرفته است در حال حاضر ۹۰ درصد تجارت دنیا به وسیله دریا انجام می پذیرد. در تجارت دریایی و حمل و نقل محموله در آبهای روان کشتی های کانتینری نقش ویژه‌ای دارند. این کشتی ها برای حمل و نقل دریایی ساخته شده‌اند و محصولات را با استفاده از کانتینر بسته بندی شده به نقاط مختلف جهان می برند.

استفاده از کشتی های کانتینری در تمام نقاط دنیا به امر رایج برای نقل و انتقالات تجاری تبدیل شده است. کانتینر هایی که در این کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرند عمدتاً از محفظه های فولادی و آلومینیومی تولید می‌شوند. با توجه به اینکه این کانتینرها باید محموله های متفاوتی حمل کنند در طراحی‌های متنوعی ساخته می شوند. شاید بپرسید مزایای کشتی های کانتینری چیست؟

خدمتتان باید عرض کنیم که کشتی های کانتینری هم توانستند حمل و نقل را آسان تر و راحت تر کنند و هم محافظت خوبی از کالاهای اقتصادی داشته باشند و انقلاب اقتصادی در جهان ایجاد کنند. البته قطعاً کشتی های کانتینری مزایای بیشتری هم دارند که در ادامه سعی می کنیم مهمترین موارد آنها را خدمت شما بیان کنیم. همراه ما باشید تا با کشتی های کانتینری بیشتر از گذشته آشنا شوید و متوجه شوید که به پاسخ این سوال برسید که ویژگی‌های کشتی های کانتینری چیست؟

کشتی های کانتینری چیست؟

مزایای کشتی های کانتینری چیست؟

اما سوال مهمی که ایجاد می‌شود این است که مزایای کشتی کانتینری چیست؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه مهمترین مزایای استفاده از کشتی های کانتینری را با هم مرور می کنیم:

صرفه جویی در هنگام بارگیری کالا

اولین مزیت مهمی که این کشتی ها دارند صرفه جویی در هنگام بارگیری کالا است . در واقع کشتی ها مدت زمان کمتری نیاز به پهلو گرفتن برای بارگیری کالا و تخلیه آن دارند و از این نظر در زمان خودشان صرفه جویی به عمل می‌آورند. در این شرایط معمولاً کشتی ها بیشتر از یکی دو روز در بندر نمی ماند. در حقیقت از میزان طلاق آنها در مقایسه با دیگر شیوه های حمل و نقل تجاری دریایی بسیار کمتر است.

بیشتر شدن حجم کالا در بارگیری

زمانی که شما از کشتی کانتینری استفاده می کنید نیاز به این دارید که برای جلوگیری از ورود آب به محموله خودتان روی کانتینرها عایق ایجاد کنید. این موضوع سبب می‌شود تا حجم کالا در بارگیری بیشتر شود و شما راحت تر بتوانید محموله‌های خودتان را در نقاط مختلف دنیا انتقال دهید. این مزیت تأثیر بسیار زیادی بر کار تجارت شما خواهد داشت.

هزینه کمتری نسبت به روش های زمینی و هوایی برای انتقال کالا

یکی دیگر از مزایای حمل و نقل تجاری با استفاده از کشتی های کانتینری این است که شما هزینه کمتری نسبت به روش های زمینی و هوایی برای انتقال کالا پرداخت می کنید. البته شاید بگویید انتقال کالا به این شیوه سرعت کمی دارد اما اگر توقف کامیونهای ترانزیت پشت مرزها را محاسبه کنید متوجه می شوید که انتقال کالا با استفاده از کشتی های کانتینری آنچنان هم از نظر زمان تفاوتی با انتقال زمین دارد.

جدا نبودن هزینه بیمه برای محموله و کانتینر

از دیگر یگر مزایای که می‌توانیم برای کشتی‌های کانتینری عنوان کنیم مسئله بیمه است. زمانی که قرار است شما از کشتی های کانتینری را برای حمل کالاهای خودتان انتخاب کنید نیاز نیست محموله را به صورت جدا بیمه کنید بلکه با بیمه کردن کانتینر، هم کانتینر و هم کل محموله موجود در آن بیمه می‌شوند و شما یک بار هزینه پرداخت می‌کنید.

کم شدن مبادلات اسنادی کالا

یکی از موضوعات دیگری که باعث می شود تجارت از طریق دریا با کشتی های کانتینری طرفداران بیشتری داشته باشد کم شدن مبادلات اسنادی کالا است. شاید این سوال برایتان ایجاد شود که کاهش اسناد در کشتی های کانتینری چیست؟ در حقیقت زمانی که شما از این کشتی ها استفاده می کنید برای تمام کالاهای موجود در کانتینر یک سند ارائه می نمایید اما اگر قرار باشد دسته‌بندی شما خارج از کانتینر باشد باید برای تمام آنها مدارک مخصوص شان را آماده سازی کنید که این موضوع زمان زیادی از شما خواهد گرفت.

بالا رفتن امنیت کالاها

از دیگر مزایای که برای کشتی های کانتینری می‌توانیم عنوان کنیم بالا رفتن امنیت کالاها است. البته بحث امنیت کالاها در کشتی های کانتینری به شیوه حمل و نقل آنها هم بستگی دارد. اگر شما تمام کانتینر را به صورت یکجا اجاره کنید و کانتینر مختص کالاهای شما باشد بعداً بالاترین سطح امنیت را در حمل و نقل های تجاری تجربه خواهید کرد.

کاهش امکان وارد شدن خسارت

با توجه به فضای که کانتینر برای محموله شما ایجاد می‌کند امکان وارد شدن خسارت به آن تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. اگر شما بخواهید محصولات خودتان را به صورت بسته بندی شده و روی عرشه کشتی جابجا کنید قطعاً شرایط طبیعی می‌تواند آسیب های جبران ناپذیری به آنها وارد کند و مشکلات زیادی برای شما ایجاد سازد.

تمام مواردی که در اینجا خدمت شما بیان کردیم تنها بخشی از مزایای حمل بار با کشتی های کانتینری است اما شاید این سوال مطرح شود که انواع کشتی های کانتینری چیست؟ در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

مزایای کشتی های کانتینری

انواع کشتی های کانتینری چیست؟

در قسمت قبل گفتیم که شاید این سوال برای بسیاری از خوانندگان ایجاد شود که انواع کشتی های کانتینری چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که انواع کشتی های کانتینری در یکی دو مورد خلاصه نمی شوند و نمونه های بی شماری از آنها وجود دارد که در ادامه آنها را خدمت شما توضیح می دهیم:

کانتینرهای کالای خشک

اولین نوع کشتی های کانتینری که در حال حاضر در جهان مورد استفاده قرار می گیرند کانتینرهای کالای خشک هستند. در واقع کشتیهای کانتینری بر اساس نوع کانتینرهای موجود در آنها دسته‌بندی می‌شوند و کشتی‌هایی که کانتینر خشک دارند کاربردی ترین نوع کشتی ها برای حمل و نقل کالا می باشند.

کشتی های دارای کانتینر های یخچالی

دسته دوم از کشتی های کانتینری کشتی هایی هستند که دارای کانتینر های یخچالی می باشند. طبیعتاً این کانتینرها و کشتی ها مناسب انتقال محصولاتی هستند که نیاز به سیستم خنک کننده دارند. گوشت، مرغ و بسیاری از میوه جات را می‌توان با این کانتینرها در سراسر جهان جابجا کرد و با آنها تجارت نمود.

کشتی های دارای کانتینر عایق بندی شده

اما نوع دیگر کشتی های کانتینری چیست؟ نوع دیگری که برای این کشتی ها می‌توانیم عنوان کنیم کشتی هایی هستند که کانتینر عایق بندی شده دارند. کانتینر های عایق بندی شده در شرایطی که دمای کشتی تا حد زیادی بالا برود برای مراقبت از گوشت و دارو کاربرد دارند و از این نظر استفاده از آنها اهمیت بسیار زیادی دارا می باشد.

کشتی های دارای کانتینر های حرارتی

دسته دیگری از کشتی های کانتینری کشتی هایی هستند که دارای کانتینر های حرارتی می‌باشند. این کانتینرهای حرارتی به وسیله موتورهای گرم کار می کنند و می توانند کاربردهای بسیار زیادی برای شما داشته باشند.

کانتینر های روباز

توجه داشته باشید که برخی از کشتی های کانتینری قابلیت انتقال محصولات ساختمانی مثل شن و ماسه را دارند که با آنها کانتینرهای روباز گفته می شود. با توجه به مشکلاتی که در بحث ساختمان سازی در کشورهای مختلف وجود دارد استفاده از کشتی های با کانتینر روباز در جهان رو به گسترش می باشد.

کشتی های کانتینری مخزن دار

یکی دیگر از انواع کشتی های کانتینری کشتی هایی هستند که دارای کانتینرهای مخزن دار هستند. اما دلیل وجود مخزن در کشتی های کانتینری چیست؟ دلیل وجود مخزن در چنین کشتی هایی حمل گازهای خطرناک است. مخزن هایی که در این کشتی ها مورد استفاده قرار می گیرند بدنه یک یا دو جداره برای کنترل گازهای خطرناک در هنگام حمل دارا می باشند.

کشتی های کانتینری تاشو

نوع دیگری از کشتی های کانتینری، کشتی های دارای کانتینر تاشو می باشند. شاید شنیدن کلمه تاشو برای شما هم عجیب باشد اما باید بدانید که مهمترین مزیت این گونه کانتینرها اشغال فضای کمتر در محیط کشتی است.

انواع کشتی های کانتینری

معایب حمل و نقل محموله با استفاده از کشتی های کانتینری چیست؟

طبیعتاً کشتی های کانتینری هم با تمام مزایایی که دارند، معایبی هم در آنها دیده می شود. اما معایب کشتی های کانتینری چیست؟ اولین عیبی که می‌توانیم برای این کشتی ها عنوان کنیم محدودیت های فیزیکی کالا است. در حقیقت ممکن است بسیاری از کالاها با شرایط استاندارد کانتینر مطابقت نداشته باشند امکان بارگیری آنها وجود نداشته باشد. البته این مشکل با طراحی کانتینرهای جدید در حال رفع می‌باشد. کانتینرها استعداد زیادی دارند که در هنگام نوسانات دریای غرق شده و خسارات زیادی وارد کنند.

متاسفانه کانتینرها با قابلیت پوششی که در مخفی کردن محموله ها دارند به خوبی می توانند برای تجارت های غیرقانونی مثل انتقال مواد مخدر و سلاح مورد استفاده قرار بگیرند. همین موضوع هم سبب می شود هنگام بارگیری و تخلیه کالا در مبدا و مقصد مشکلات زیادی از بابت نظارت بر روی کانتینر ها ایجاد شود. تمامی ایراداتی که در این مطلب بیان کردیم در مقایسه با مزایای که کشتی های کانتینری دارند قابل مقایسه نمی باشد. اما در نهایت باید دید انتخاب شما بین استفاده کردن یا نکردن از کشتی های کانتینری چیست؟

معایب حمل و نقل محموله با کشتی های کانتینری

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question