تماس
آیا برای شما هم این سؤال وجود دارد که پرفروما چیست؟

آیا برای شما هم این سؤال وجود دارد که پرفروما چیست؟

وقتی یک نفر وارد دنیای تجارت می شود همیشه سوال های زیادی در ذهن او وجود دارد. تاجری موفق است که بتواند پاسخ این سوال ها را پیدا کرده و با رفع ابهامات خود در دنیای تجارت بهتر از گذشته پیش برود. اگر بازرگانان در صادرات و واردات کالا فعالیت داشته باشند به دفعات متوالی با واژه پرفروما یا پیش فاکتور برخورد می کنند. همیشه در ذهن آنها این سوال وجود دارد که پرفروما چیست؟ اگر شما هم تاجر باشید ممکن است این سوال را در ذهن خودتان بپرورانید.

پرفروما یا همان پیش فاکتور در واقع سندی است که وارد کننده کالا برای انجام مراحل اولیه ورود کالا باید از فروشنده تقاضا کند. در واقع خریدار از فروشنده باید بخواهد که یک فاکتور یا رسید کلی از محصولاتی که در محموله تجاری برای او ارسال کرده است به او بدهد. در پرفروما اطلاعات مختلفی باید قرار داشته باشد. مثلاً در آن باید مشخص باشد که نوع و جنس کالاها چگونه است یا تعداد آنها چه میزان می باشد.

همچنین شرایط پرداخت و زمان تحویل کالا به صورت کاملاً دقیق باید در پرفروما مشخص شود. در حقیقت پرفروما باید به وسیله صادرکننده آماده شود اما کسی که بیشترین استفاده را از آن می برد خریدار است. هدف از پیش فاکتور این است که وارد کننده کالا بتواند شرایط فروشنده را ارزیابی کرده و بررسی کند مجوزهای لازم برای ورود کالا به کشور آیا اخذ شده است یا خیر. برای آماده سازی پرفروما قواعد خاصی وجود ندارد.

یعنی در واقع مدل قراردادی که بین دو طرف بسته می شود روی پیش فاکتور تاثیر گذار است. حال شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که با تنوعی که قرارداد ها دارند چگونه متوجه شویم قواعد آماده سازی پرفروما چیست؟ سوال بسیار خوبی است. در ادامه سعی می کنیم با نکاتی که خدمت شما توضیح می‌دهیم جواب این سوال را برای شما ارائه کنیم پس برای اینکه به پاسخ این سوال برسید تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

پرفروما چیست؟

نحوه صدور پرفروما چیست؟

بعد از توضیحاتی که در مورد پیش فاکتور خدمتتان بیان کردیم شاید این سوال در ذهن شما هم ایجاد شود که نحوه صدور پرفروما چیست؟ پیش فاکتور اولین سند معامله های تجاری در سطح بین المللی می باشد که مانند بسیاری دیگر از اسناد تجاری باید بر اساس توافقات طرفین و درخواست ها و نیازهای آنها تنظیم شود و پس از تنظیم نسبت به ثبت آن اقدام گردد. پیش فاکتور در مراحل مختلف از تجارت بین المللی کاربرد دارد.

زمانی که شما قرار است ثبت سفارش انجام دهید باید از این سند بین المللی استفاده کنید. همچنین گشایش اعتبار اسنادی که از مهمترین قراردادهای تجاری محسوب می‌شود و کمک زیادی به صادرکننده و واردکننده می کند نیاز به پیش فاکتور دارد. شما برای رد شدن از گمرک و ترخیص کالا هم باید از پیش فاکتور استفاده کنید. البته با تمام توضیحاتی که خدمتتان بیان کردیم برای صدور این سند تجاری نیازی به این نیست که شما اقدامات گسترده‌ای داشته باشید یا بخواهید کار پیچیده ای انجام دهید.

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که با ذکر شرایط مد نظر خودتان و پس از انجام مذاکرات و بر اساس توافقات که در مذاکرات با طرف مقابلتان داشته‌اید، اگر فروشنده هستید، خودتان و اگر خریدار می باشید، از فروشنده بخواهید تمام توافقات و شرایط مورد نظر برای معامله تجاری را نگارش کرده و بدین ترتیب اولین سند تجارت بین المللی و خودتان را آماده کنید. شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که مجوزهای لازم برای صدور پرفروما چیست؟

شما برای صدور پرفروما هیچگونه سند و مجوز خاصی احتیاج ندارد و تنها کافی است شرایط مورد نظر طرفین و اقدامات اولیه فروشنده برای ارسال معامله را در نظر گرفته و بر اساس قوانین دو کشوری که قرار است معامله بین آنها صورت بگیرد و شرایط طرفین معامله پیش فاکتور را آماده سازی کنید و پس از آماده سازی نسبت به ثبت قانونی آن اقدام فرمایید.

موارد مختلفی هستند که معمولاً در پیش فاکتور مدنظر خریدار و فروشنده قرار می گیرند اما هیچگاه نمی توانیم موارد ثابت و مشخصی را برای آماده سازی پیش فاکتور مد نظر قرار دهیم و مثلا بگوییم فرم مشخصی برای این کار وجود دارد. برای اینکه با موارد متنوعی که در پیش فاکتور مورد استفاده قرار می گیرند بهتر از گذشته آشنا شوید، در ادامه مهمترین این موارد را خدمت شما معرفی خواهیم کرد.

نحوه صدور پرفروما

مهمترین مواردی استفاده شده در پرفروما چیست؟

همانطور که گفتیم شاید این سوال در ذهن شما وجود داشته باشد که آیا پیش فاکتور فرم خاصی دارد یا اینکه اطلاعات مشخصی در آن قرار می گیرد و این اطلاعات مشخص در پرفروما چیست؟ همانطور که چند بار اشاره کردیم هیچ گونه فرم خاص و اطلاعات مشخصی برای قرار گرفتن در این سند تجاری وجود ندارد اما برای این که شما با این سند بیشتر از گذشته آشنا شوید رایج ترین مواردی که در پیش فاکتور ذکر می‌شوند را در ادامه با هم بررسی می کنیم:

شماره و تاریخ صدور

اولین اطلاعاتی که معمولاً در هر نامه و سند تجاری باید وجود داشته باشد و پیش فاکتور هم از این قاعده مستثنا نیست شماره و تاریخ صدور آن سند تجاری که در اینجا منظور ما پیش فاکتور می باشد است. شماره و تاریخ مشخص کننده این است که در چه زمانی و بر اساس چه شرایطی پیش فاکتور تهیه شده است.

اطلاعات کامل فروشنده

معمولاً در پیش فاکتور باید اطلاعات کامل فروشنده وجود داشته باشد. یعنی فروشنده باید نام و آدرس کامل خودش را در پیش فاکتور ذکر کند تا در صورتی که مشکلی برای معامله پیشامد راههای ارتباطی با او مشخص باشد. البته در کنار مشخصات فروشنده مشخصات‌کامل خریدار هم برای پیش فاکتور لازم و ضروری می باشد. در واقع خریدار هم باید مشخصاتی مانند نام و آدرس کامل خودش را در پیش فاکتور ذکر کند.

مشخصات کامل محموله

از جمله اطلاعات دیگری که لازم است در پرفروما ذکر شود مشخصات کامل محموله است. یعنی فروشنده باید مشخص کند که کیفیت محموله در چه شرایطی قرار دارد، چه تعداد کالایی در این محموله با چه نوعی قرار است ارسال شوند و وزن خالص و ناخالص محموله به چه صورتی می باشد.

وجود شماره تعرفه گمرکی کالا

در پیش فاکتور باید شماره تعرفه گمرکی کالا به طور کاملاً دقیق و مشخص ذکر شود. وجود این شماره در مراحل ترخیص کالا از گمرک به شدت مورد نیاز است پس حتماً به آن توجه داشته باشید .

درج دقیق قیمت کالا

قیمت، یکی دیگر از اطلاعاتی است که وجود آن در پیش فاکتور ضروری می باشد. البته قیمت باید به صورت دقیق و بر اساس نوع ارز معامله، تفکیک قیمت خالص کالا و ابعاد و قیمت حمل آن در پیش فاکتور ذکر گردد.

رعایت اینکوترمز ها

یکی دیگر از اطلاعات مهمی که معمولاً در پرفروما آن را قرار می دهند، نحوه خرید کالا طبق اینکوترمز ها می باشد. اگر سابقه فعالیت در تجارت بین الملل داشته باشیم قطعاً با اینکوترمز هایی مثل CIF،CFR،FCA آشنایی دارید و به خوبی می‌داند که آنها چه اهمیتی در معاملات تجاری دارند.

مشخص کردن مقصد نهایی کالا

شما باید در پیش فاکتور مشخص کنید مقصد نهایی کالا در کدام کشور و چه بندری قرار دارد و در چه زمانی باید کالا در آن بندر به خریدار تحویل شود. همچنین شما باید تمامی اطلاعات مربوط به وسیله ای که برای حمل کالا مورد استفاده قرار می گیرد و نحوه انتقال کالا در مسیر را مورد توجه قرار دهید.

مشخص کردن نحوه پرداخت وجه کالا

در پیش فاکتور لازم است شما مشخص کنید نحوه پرداخت وجه کالا به چه شکلی باید انجام شود. یعنی باید مشخص کنید وجه کالا به صورت حواله یا اعتبار اسنادی قرار است پرداخت کرده یا اینکه حتی قرار است از برات برای پرداخت وجه استفاده شود. البته ممکن است در کشور ما به دلیل مشکلات تحریمی شما از روش‌های دیگری هم استفاده کنید که باید آنها را ذکر نمایید. مثلا ممکن است شما به جای پرداخت وجه به سراغ ارزهای دیجیتال بروید و آنها را در اختیار فروشنده قرار دهید که باید این مورد را در پیش فاکتور ذکر کنید.

اطلاعات مندرج در پروفرما

اصطلاحات رایج در پرفروما چیست؟

در بحث پیش فاکتور اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارد که یک تاجر باید با تمامی آنها آشنا شود و بدون آنها عملاً تهیه این سند تجاری سخت و پیچیده می شود. در میان تمامی اصطلاحاتی که برای پیش فاکتور وجود دارد، دو اصطلاح از بقیه رایج تر و مهم تر هستند. به نظر شما آن دو اصطلاح رایج در پرفروما چیست؟ اصطلاح اولی که به شدت در این سند تجاری اهمیت دارد شماره پیش فاکتور می باشد.

این شماره به شرکت فروشنده محموله ارتباط پیدا می‌کند و انتخاب آن بر عهده فروشنده محموله است. اعتبار پیش فاکتور دیگر اصطلاح مهمی است که شما باید با آن آشنا شوید. اعتبار پیش فاکتور در حقیقت تاریخ انقضای آن را مشخص می‌کند. شما زمانی که قرار است بر روی موارد مختلف معامله مذاکره کنید باید روی این مورد هم به توافق برسید که پیش فاکتور را تا چه زمانی اعتبار دهید.

از زمانی که اعتبار پیش فاکتور تمام شود دیگر هیچ گونه استفاده مادی و معنوی نمی توانید از آن داشته باشید و کاربردی دیگر برای شما نخواهد داشت. روی این موضوع دقت زیادی داشته باشید و با انتخاب تاریخ های نامناسب برای خودتان دردسر های تجاری ایجاد نکنید.

توجه داشته باشید که ما فقط دو اصطلاح رایج را برای شما بررسی کرده و با اصطلاحات زیادی در نگارش پیش‌فاکتور وجود دارد که باید به همگی آنها دقت داشته باشید. شما می توانید اصطلاحات رایج ای که برای پیش فاکتور یا همان پرفروما وجود دارد را در مجموعه ما پیدا کرده و آنها را مورد مطالعه قرار دهید تا اطلاعات خودتان را افزایش دهید.

اصطلاحات رایج در پرفروما

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question