تماس
چرا باید تاجر شویم؛ تفاوت های تجارت با دیگر مشاغل

چرا باید تاجر شویم؛ تفاوت های تجارت با دیگر مشاغل

برای بسیاری از فعالان اقتصادی همیشه این سوال وجود داشته است که چرا باید تاجر شویم و یا اینکه چگونه در تجارت موفق شویم. جواب های مختلفی می توان برای این سوال عنوان کرد. شاید مهمترین دلیل برای تاجر شدن به نیت و هدف افراد برگردد. بعضی انسان ها هستند که برای موفقیت بیشتر در دنیای اقتصاد، تجارت را انتخاب می کنند. البته این انتخاب کاملا هوشمندانه است. آنها قلب و مرکز اقتصادی یعنی تجارت را برای فعالیت‌های خودشان انتخاب کردند و اگر در مسیر صحیح گام بردارند به عنوان یک فعال اقتصادی موفقیت‌های زیادی خواهند داشت.

برای این افراد بیشتر از آنکه سودآوری و بهبود کیفیت زندگی اهمیت داشته باشد اینکه خودشان را به عنوان یک تاجر در سطح جهان به شهرت برسانند مهم است. هدف دسته دیگری از افراد که به سراغ تجارت می آیند کاملاً برخلاف هدف دسته اول است آنها تجارت را راهی برای رسیدن به زندگی بهتر می‌دانند و تنها هدفشان از تاجر شدن این است که وضعیت زندگی خودشان را بهبود ببخشند. آنها تجارت را راهی برای رسیدن به سودهای کلان و زندگی راحت می دانند.

متاسفانه عمده افرادی که به سمت تجارت می آیند در دسته دوم قرار می گیرند. تاسف ما به این دلیل است که تعداد زیادی از این افراد درک درستی از اقتصاد و تجارت ندارند و علاقه آنها به سودهای کلان تبدیل به اژدهای می‌شود که می‌تواند زندگی آنها را نابود کند. در واقع حتی افرادی که در دسته دوم قرار دارند و علاقه آنها به تاجر شدن صرفاً بابت این می باشد که زندگی بهتری برای خود و اطرافیان شان فراهم کنند، باید ابتدا با دنیای تجارت و مفاهیم مرتبط با آن آشنا شوند.

آنها نباید بر اساس احساسات وارد این دنیای خطرناک شوند و حتی زندگی فعلی خودشان را با خطرات جدی مواجه کنند. پس در حالت کلی می توان گفت دلیل اینکه چرا باید تاجر شویم به خودمان برمی گردد اما موفق شدن در تجارت لازمه هایی دارد که برای رسیدن به آنها باید از علم تجارت و تجربیات دیگر افراد استفاده کنیم. در ادامه این مطلب سعی می‌کنیم در این مورد توضیحات بیشتر خدمت شما بیان کنیم.

چرا باید تاجر شویم

چرا باید تاجر شویم؛ آزادی

اولین دلیلی که در پاسخ به سوال چرا باید تاجر شویم می توانیم بیاوریم این است که شما به یکی از بزرگترین آرزوهای هر انسانی یعنی نداشتن آقا بالا سر خواهید رسید. در حقیقت تجارت به گونه ای است که شما رئیس کار خودتان خواهید بود. زمانی که تاجر باشید آزاد خواهید بود هر گونه که تمایل دارید لباس بپوشید و دیگر قرار نیست تحت چارچوب های یک محیط اداری رفتار کنید.

آزادی عمل در مورد زمان و نحوه زندگی خودتان

همچنین شما در مورد زمان و نحوه زندگی خودتان هم آزادی عمل بیشتری خواهید داشت. در حقیقت این اختیار دست خودتان است که چه زمانی به مسافرت بروید، چه زمانی استراحت کنید، چه زمانی را برای سفرهای کاری خودتان انتخاب کنید و چه زمانی به دنبال تفریح باشید. زمانی که شما کارمند یا زیرمجموعه شخص دیگری باشید حتماً باید در ساعات مشخص از شبانه روز فعالیت کاری داشته باشید و به همین سبب مجبورید شبها در ساعات خاصی به خواب بروید.

آزادی در نحوه مذاکرات تجاری و شیوه کار

یکی دیگر از آزادی هایی که شما در پاسخ به سوال چرا باید تاجر شویم دارید این است که نحوه مذاکرات تجاری و شیوه کار کاملاً دست خودتان است. یعنی همواره قرار نیست به فرد دیگری گزارش دهید که من امروز در راستای اهداف شما این ماموریت ها را انجام دادم یا نتیجه کار من به این شکل بوده است. همچنین قرار نیست به هیچ کس در قبال اشتباهاتی که انجام می دهید پاسخگو باشید و این موضوع سبب می شود با آسودگی و تمرکز بیشتری کار کنید.

تناسب بین مدیریت کاری و آزادی عمل

البته تمامی این آزادی ها برای شما یک خطر جدی هم محسوب می‌شود. شما باید قدرت مدیریت زیادی داشته باشید که بتوانید مسائل مربوط به خودتان و تجارت را کنترل کنید. اگر بخواهید از آزادی ایجاد شده به سبب تاجر شدن بیش از حد استفاده کنید آنگاه هم تاجر موفقی نخواهید بود و هم اینکه در زندگی شخصی خودتان دچار مشکل خواهید شد. در واقع نه می توانید درست کار کنید و نه امکان زندگی آرامش‌بخش دارید. حتماً آزادی‌های خودتان را مدیریت کنید.

دلایل انتخاب شغل تجارت

چرا باید تاجر شویم؛تلاش کن، تلاش کن

احتمالا شما هم تا به حال بارها با جمله تلاش کن، طلاش کن روبرو شده اید. این جمله کاملا درست است اما میزان اثردهی آن در مشاغل مختلف متفاوت است. اگر شما کارمند یک اداره باشید هر چقدر هم که تلاش کنید در نهایت می توانید به مدیریت برسید که باز هم از نظر مالی در مقایسه با یک تاجر، سطح پایین تری خواهید داشت. اما یکی از دلایل مهم اینکه چرا باید تاجر شویم این است که در تجارت هر چه استعداد و در کنار آن تلاش شما بیشتر و بهتر باشد، درآمدهای بهتری خواهید داشت.

تلاش و درآمد بیشتر

درآمد کار تجارت همیشه از مشاغل دیگر بالاتر بوده است و تا جایی که تلاش بیشتری داشته باشند از گنجینه هایی که در بازارهای تجاری وجود دارد سهم بیشتری برداشت خواهند کرد. برای اینکه تفاوت تلاش در تجارت و سایر مشاغل را به خوبی متوجه شوید همین موضوع تورم را مورد بررسی قرار دهید. یک تاجر پرتلاش و با استعداد می تواند از تورم برای خودش فرصتی جهت افزایش سرمایه ایجاد کند. در واقع درآمد تاجر با بالا رفتن تورم بالاتر می رود و ثروت او بیشتر می شود.

فرصت بیشتر در زمان های خاص

اما بسیاری از مشاغل دیگر به ویژه مشاغل کارمندی با بالا رفتن تورم دچار مشکلات متعدد شده و در عمل میزان درآمد آنها کاهش پیدا می‌کند. حال شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که خوب برای مقابله با تورم، من درآمدم را در بازارهایی مثل طلا سرمایه گذاری می کنم تا ارزش آنها کاهش پیدا نکند. بله، سرمایه گذاری در این بازارها بهترین راه مقابله با تورم و مشکلات ناشی از آن است اما باید دقت داشته باشید که شما با خرید طلا فقط سرمایه خودتان را حفظ می کنید و در عمل سودی به دست نمی آورید.

اما فروشنده‌ای را فرض کنید که در شرایط تورمی هفته پیش یک وسیله برقی را با مبلغ مثلاً یک میلیون تومان خریداری کرده است. محصولاتی که این فروشنده خریداری کرده است بر اساس شرایط تورمی ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است. یعنی فروشنده الان محصولی که با قیمت یک میلیون تومان خریداری کرده است را با مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رساند و این یعنی سود بیشتر برای فروشنده. حال این موضوع را در مقیاس بزرگتر کارخانه ها تصور کنید که آنها می توانند چه سودآوری عجیبی در دوران تورم داشته باشند. درآمد و ثروت یکی از مهمترین دلایل این است که چرا باید تاجر شویم.

بررسی فرصت ها در شغل تجارت

بررسی خصوصیات یک تاجر

تا اینجا دلایلی در پاسخ به این سوال که چرا باید تاجر شویم خدمت شما بیان نمودیم. حال می خواهیم به سراغ این بحث برویم که اصلاً خصوصیات یک تاجر چیست تا شاید در دل این خصوصیات دلایل بیشتری برای این که چرا باید تاجر شویم پیدا کنیم.

قدرت تصمیم در شرایط حساس

کسی می تواند تاجر موفقی باشد که جسارت داشته باشد. تاجر موفق با استفاده از جسارت و قدرت زیادی که دارد در شرایط حساس تصمیمات درست می‌گیرد و حتی اگر تصمیمات او به نتیجه مناسب ختم نشود، ناامید نشده و با رفع ایرادات و صبر و امیدواری به آینده سعی می کند بالاخره در اهداف خود موفق شود. توجه داشته باشید که امیدواری و صبر هم فاکتورهای مهمی در کار تجارت هستند. در واقع یکی از پاسخ هایی که می توانیم به سوال چرا باید تاجر شویم بیان کنیم این است که شما در تجارت یاد می‌گیرید سخت کوش باشید و در مقابل مشکلات زندگی کوتاه نیاید و همیشه به دنبال راهی برای رفع مشکلات خودتان باشید.

تجربه نشاط بیشتر در زندگی

تجارت به شما کمک می کند تا در قبال کاری که انجام می دهید به دنبال درآمد متناسب با آن باشید. در بسیاری از مشاغل افراد بسیار پرتلاش ظاهر می شوند اما درآمدی که کسب می‌کنند شاید حتی به اندازه یک دهم تلاش آنها هم نباشد. افرادی که از تلاش بیش از حد خودشان استفاده مناسب نبرند، رفته رفته در زندگی هم دچار بیماری‌هایی مثل افسردگی می‌شوند اما یک تاجر با توجه به این که همواره ثمره تلاش های خودش را می بیند، کمتر دچار چنین مشکلاتی می شود و شادی و نشاط بیشتری در زندگی خودش تجربه می کند.

امکان افزایش تجربیات در زندگی

تجارت بهترین و سریعترین راه برای رسیدن به آرزوها است. البته تجارت یک شبه راه صد ساله را رفتن نیست و هر کس این تصور را در مورد این فعالیت بازرگانی داشته باشد قطعاً یکی از بزرگترین شکست خوردگان بازار در آینده خواهد بود. شما در ابتدای تجارت باید سعی کنید تا جای امکان یاد بگیرید و از تجربیات دیگران بهره ببرید. اگر صبور باشید و به صورت منطقی در تجارت فعالیت داشته باشید مطمئناً سریعتر از افراد دیگری که به سراغ مسیر‌های آسان تر و با پیچیدگی‌های کمتر رفته اند به موفقیت خواهید رسید. البته همیشه سعی کنید از راه درست و صحیح در تجارت موفق شوید و به سراغ راه هایی که لازمه موفقیت در آنها آسیب رساندن به دیگران می‌باشد نروید.

ورود به چالش های جدید در زندگی

تجارت کمک می کند تا شما تجربیات جدید و تازه ای را در زندگیتان پشت سر بگذارید و با توجه به سفرهای تجاری که به دیگر نقاط جهان انجام می دهید، دید بهتری نسبت به زندگی پیدا کنید. در واقع یکی از دلایل مهم اینکه چرا باید تاجر شویم، جهانی اندیشیدن و ورود به چالش های جدید در زندگی است.

بررسی خصوصیات یک تاجر

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question