تماس
آشنایی با بهترین نحوه دریافت پول از مشتری

آشنایی با بهترین نحوه دریافت پول از مشتری

اکثر انسان هایی که روی کره زمین زندگی می کنند آرزوی ثروتمند شدن و موفقیت در آینده را دارند اما فقط تعداد کمی از آنها به ثروت و موفقیت می‌رسند. بسیاری از انسانها فقط تصور خوشبختی را دارند و هیچگاه برای رسیدن به آن تلاش نمی‌کند چون مسیر ثروتمند شدن و موفق شدن سختی های زیادی دارد. اگر شما از جمله انسان هایی هستید که تصمیم گرفته اید برای پیشرفت زندگی خودتان وارد تجارت و فعالیت های اقتصادی شوید، به شما تبریک می گوییم.

گام اول را به خوبی برداشته اید اما باید توجه داشته باشید که تصمیم گرفتن برای ورود به کار تجارت و بازرگانی به تنهایی برای موفقیت شما کافی نیست. شما باید تلاش کنید تا یک تاجر خبره شوید. برای اینکه یک تاجر موفق شوید ابتدا باید علم تجارت را به خوبی یاد بگیرید. البته توجه داشته باشید که علم تجارت بسیار گسترده است و شما باید تمامی فوت و فن های مرتبط با آن را فرا بگیرید.

یکی از مهمترین اصولی که در تجارت باید رعایت شود و متاسفانه افراد تازه کار در این شغل نسبت به آن آگاهی کمتری دارند نحوه دریافت پول از مشتری است. وقتی قرار است شما به عنوان یک تاجر فعالیت کنید نحوه ارتباط مالی شما با دیگر افراد با گذشته تفاوت های زیادی خواهد داشت. احتمال بسیار زیاد شما قرار است در معاملات سنگین شرکت کنید که قرار است پول های کلان در آن جابجا شود.

در این شرایط اگر شما مسیر درست و صحیح را برای دریافت پول انتخاب نکنید قطعاً دچار مشکل خواهید شد. برخلاف بسیاری از مشاغل دیگر، پول گرفتن در تجارت باید حرفه‌ای انجام شود. در این مطلب تلاش می کنیم نکات مهمی در زمینه نحوه گرفتن پول از مشتری خدمت شما بیان کنیم و امیدواریم این نکات در آینده تجارت شما مفید و موثر واقع شود.

نحوه دریافت پول از مشتری

بهترین نحوه دریافت پول از مشتری؛ شفافیت را ترک نکنید!

شاید در معاملات زیادی شما نیاز به این داشته باشید که از ابزار گوناگون برای ترغیب مشتری استفاده کنید. اما وقتی که قرار است مبادله پول داشته باشید بهترین کار این است که با خریدار بر اساس شفافیت رفتار کنید. مشتری وقتی شفافیت را در رفتار شما ببیند بیشتر با شما همکاری می کند. شفافیت در نحوه دریافت پول از مشتری یعنی اینکه دقیقاً در قرارداد مالی خودتان ذکر کنید که دریافت پول در چه زمان هایی و تحت چه شیوه هایی باید انجام شود. همچنین شما باید مشخص کنید که در مقابل دریافت پول از مشتری چه اسناد و خدماتی به ارائه خواهید کرد. شما باید تمامی موارد مربوط به هزینه های جانبی را نیز مشخص کنید.

دقت داشته باشید که بسیاری از مشتریان شما به هیچ وجه تمایلی ندارند قرارداد رسمی منعقد کنند. دلیل این کار هم این است که آنها به خوبی می دانند قرارداد رسمی هزینه هایی مثل مالیات برای آنها به همراه خواهد داشت. اما به دنبال همان شفافیتی که خدمت شما بیان کردیم شما باید سعی کنید قرارداد رسمی با طرف مقابل امضا کنید.

انعقاد قرارداد رسمی بهترین نحوه دریافت پول از مشتری است. قرارداد رسمی سبب می‌شود تا چارچوب معامله مشخص شود و نحوه پرداخت پول به وسیله مشتری تعیین شود. در نظر داشته باشید که وجود یک چارچوب و ضابطه در معامله از بروز بسیاری از مشکلات و درگیری هایی که در آینده برای شما ایجاد خواهد شد پیشگیری به عمل می‌آورد.

شفافیت در نحوه دریافت پول از مشتری

انعطاف داشته باشید

نحوه دریافت پول از مشتری به وسیله شما باید به گونه ای باشد که به نظرات او هم برای پیدا کردن یک شیوه مناسب احترام بگذارید. شما باید از تمامی شیوه های قانونی و منطقی که برای دریافت پول پیشنهاد می شود استقبال کنید. سعی کنید تا جایی که امکان دارد برای خریداران خودتان امکانات و تسهیلات مناسب فراهم آورید. سعی کنید با استفاده از ابزارهای گوناگون مسیری را پیدا کنید که راحتتر و سریعتر پول شما را در اختیارتان قرار دهد.

امروزه دیگر نیاز به این نیست که برای معاملات حتی بزرگ چک کشیده شود و مشکلات بعدی را ایجاد کند بلکه افراد به راحتی می توانند از شیوه های جدید برای دریافت پول خودشان استفاده کنند. به عنوان نمونه بهترین نحوه دریافت پول از مشتری استفاده از دستگاه پوز است. مشتری در همان لحظه پول مورد نظر را پرداخت خواهد کرد و هیچ گونه مشکلی در آینده ایجاد نخواهد شد. حتی در صورتی که دستگاه پوز وجود نداشته باشد شما می توانید از کیف پول های الکترونیکی و درگاه های اینترنتی برای دریافت پول خودتان اقدام کنید.

توجه داشته باشید برخی از روش هایی که خدمتتان بیان کردیم حتی برای دریافت پول های کلان که در ازای معاملات بزرگ جابجا می شوند هم کاربرد دارد اما معمولاً هم خریدار و هم فروشنده در تجارت بیشتر تمایل به معامله از طریق چک دارند. از این نظر هم همیشه سعی کنید چک هایی بگیرید که مدت زمان وصول آنها طولانی نباشد و در اسرع وقت امکان دریافت آنها برای شما فراهم شود.

شیوه های قانونی و منطقی برای دریافت پول  از مشتری

بهترین نحوه دریافت پول از مشتری خارجی

اگر به دنبال موفقیت در بازرگانی و تجارت هستید باید به سراغ معامله با شرکت ها و افراد خارجی بروید. شیوه های مختلفی برای دریافت پول از طرف خارجی وجود دارد اما با توجه به مشکلاتی که برای مبادله پول بین تجار ایرانی و تجار خارجی وجود دارد بهترین نحوه دریافت پول از مشتری استفاده از شیوه حواله است. در این روش ابتدا شما باید چند درصد از مبلغ کل معامله را به عنوان پیش پرداخت از خریدار درخواست کنید. البته رقم پیشنهادی شما قطعاً در طول مذاکراتی که برای معامله تجاری انجام می شود با چانه زنی مواجه خواهد شد.

به همین دلیل شما باید رقم بالایی در نظر بگیرید که با چانه زنی احتمالی به رقم مد نظر خودتان برسید. حداکثر پیش پرداختی که برای معاملات تعیین می شود معمولا از ۵۰ درصد عبور نمی کند. پس از این که روی پیش پرداخت به توافق رسید خریدار باید، مبلغ توافق شده را از طریق حواله ارزی برای شما ارسال کند. داشته باشید که با توجه به تحریم‌های بین‌المللی که علیه کشورمان وضع شده است، شما نمی توانید این حواله ها را از طریق بانک‌ها وصول کنید و بهترین راه برای دریافت حواله ها انتخاب یک شرکت صرافی است.

پس از ارسال مبلغ پیش پرداخت از طریق حواله، فروشنده مقدمات بارگیری کالا را آماده می کند و با ارسال بارنامه و دیگر اسناد تجاری که ثابت کند کالا ارسال شده است، وجه باقی مانده را دریافت کرده و کالا را ارسال می کند. باید توجه داشته باشید که ریسک معامله از این طریق به ویژه برای خریداران بسیار بالا است. اما با توجه به شرایطی که در حال حاضر در کشور ما حکم فرما می‌باشد این مسیر بهترین نحوه دریافت پول از مشتری برای معاملات خارجی محسوب می شود.

بهترین نحوه دریافت پول از مشتری در معاملات خارجی

در دریافت پول صبور باشید و سیاست به خرج دهید

در بسیاری از معاملات تجاری شما با افرادی مواجه خواهید شد که در پرداخت پول بدقول هستند. طبیعتاً مواجهه با این افراد برای هیچ تاجری خوشایند نیست اما هنگام مواجهه با این افراد نباید تاجر از کوره در برود و برخورد تندی با خریدار داشته باشد. متاسفانه بسیاری از تجار هنگامی که در دریافت پول از مشتری تاخیر اتفاق می‌افتد، او را تهدید می‌کنند. به جای اینکه بخواهید در آینده با خریدار درگیر شوید بهتر است برای پیدا کردن بهترین نحوه دریافت پول از مشتری کمی سیاست به خرج دهید و استراتژی برای خودتان داشته باشید.

مثلاً از مشتری بخواهید که مبلغ تحت عنوان پیش پرداخت به شما بدهد و پس از آن کالا را در اختیار او قرار دهید. یا اگر تعیین کرده که وجه معامله بعد از دریافت کالا به وسیله خریدار، برای شما ارسال شود و با بدقولی مواجه شده اید از راه‌های ارتباطی مثل تماس تلفنی، پیامک و شبکه های اجتماعی برای یادآوری تاخیر ایجاد شده در پرداخت وجه به مشتری اقدام کنید. 

به هیچ وجه در مواجهه با مشتریان بدقول خارج از منطق وارد بحث نشوید و با آنها از روی هیجان صحبت نکنید. تا جایی که امکان دارد سعی کنید آنها را با روشهای صلح آمیز به سمت پرداخت وجه هدایت کنید و در صورتی که باز هم تاثیری نداشت از طریق قانون مطالبه حقوق خودتان را داشته باشید.

اهمیت استراتژی و صبوری در نحوه دریافت پول از مشتری

اهمیت شیوه صحبت کردن در نحوه دریافت پول از مشتری

شیوه صحبت کردن شما در نحوه دریافت پول از مشتری بسیار تاثیرگذار است. رعایت برخی اصول باعث می شود مشتری برای پرداخت پول به شما بهتر رفتار کند. مثلاً یکی از این اصول این است که شما در جلسه اول مذاکره به سراغ پول و مسائل مرتبط با آن نروید. همچنین زمانی که قرار است به مشتری پیشنهاد قیمت کالا را بدهید سعی کنید یک تخمین قیمت در ابتدای کار به او بدهید.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که در میان صحبت های تان سعی کنید چند مرتبه قیمت کالاها را ذکر نمایید. رعایت این اصول به شما کمک خواهد کرد تا بهترین نحوه دریافت پول از مشتری را پیدا کنید. شما در مجموعه اینترنتی ما این امکان را دارید که مطالب بیشتری در مورد تجارت و علم اقتصاد مطالعه کنید و دانش خودتان را در این زمینه افزایش دهید. یک بار دیگر تاکید می کنیم اولین اصل موفقیت در اقتصاد افزایش دانش و تجربه است.

تاثیر شیوه صحبت کردن شما در نحوه دریافت پول از مشتری

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question