تماس
آشنایی با یکی از بهترین شبکه های مالی جهانی؛ سوئیفت چیست؟

آشنایی با یکی از بهترین شبکه های مالی جهانی؛ سوئیفت چیست؟

انتخاب یک شبکه مالی مناسب برای نقل و انتقال پول یکی از مشکلاتی است که همواره تاجران با آن دست به گریبان هستند. به ویژه تاجرانی که در ایران فعالیت دارند با توجه به محدودیت های بین المللی که به سبب تحریم ها ایجاد شده است از این نظر بیشتر تحت فشار هستند. تاجران ایرانی نمی توانند بسیاری از شبکه های مالی دنیا را برای انتقال پول انتخاب کنند چرا که آنها اجازه همکاری با تجار ایرانی را ندارند.

اگر اخبار اقتصادی و سیاسی را دنبال کنید قطعا تا به حال واژه سوئیفت را شنیده اید. به نظر شما سوئیفت چیست؟ چه دلیلی دارد که اینقدر اخبار مختلف در مورد آن منتشر شود. سوئیفت به معنای جامعه جهانی ارتباط‌های مالی بین بانکی است. در حقیقت سوئیفت یک شبکه مالی معتبر است که بسیاری از مشکلات تجار را برطرف نموده است. این شبکه برای این ایجاد شده است که بانکها روش ثابت و بین المللی برای انتقال پول به این کشورها داشته باشند.

در حقیقت این شبکه مالی یکی از معتبرترین قابل اعتماد ترین شبکه‌های انتقال پول در سراسر جهان می‌باشد که فعالان اقتصادی هم تمایل زیادی دارند از این شبکه استفاده کنند. طی سالیان اخیر به سبب تحریم های بانکی که برای کشور ما وضع شده است مشکلات زیادی را برای ارتباط تاجران ایرانی با شبکه سوئیفت ایجاد کرده است. البته برخی از بانک‌های ایرانی با توجه به رفع تحریم آنها مجدداً به شبکه سوئیفت اتصال پیدا کرده‌اند اما کماکان بسیاری از مشکلات تاجران ایرانی با این شبکه پابرجا می باشد.

ارتباط نداشتن با شبکه سوئیفت مشکلات زیادی برای تجار ایران ایجاد می کند و آنها را برای انتقال پول با دردسر مواجه می سازد. اما دلیل تمام این مشکلات تاجران ایرانی با سوئیفت چیست؟ سعی می‌کنیم در ادامه در این مورد مواردی را خدمت شما بیان کنیم و به تکمیل اطلاعات خودمان و شما در زمینه آشنایی با سوئیفت کمک نماییم.

سوئیفت چیست؟

مزایای استفاده از شبکه سوئیفت چیست؟

استفاده از شبکه سوئیفت مزایای زیادی برای شما خواهد داشت که بیان همه آنها در این مطلب امکان پذیر نمی باشد و صرفاً برخی از آنها را خدمت شما معرفی می کنیم. اما مزایای سوئیفت چیست؟

استاندارد:

اولین مزیت بزرگ شبکه مالی سوئیفت این است که در میان شبکه های مالی موجود در جهان در استاندارد ترین حالت ممکن قرار دارد. در حقیقت در این شبکه پیامهای افراد مطابق سلیقه آنها تنظیم نمی‌شود و در کوتاهترین زمان ممکن با بالاترین سرعت پیام‌های لازم برای افراد ارسال می‌گردد.

دسترسی:

از مزایای بزرگ شبکه مالی سوئیفت این است که به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کند و در هر لحظه شما قابلیت دسترسی به آن دارید. این شبکه حتی در روزهای تعطیل هم به فعالیت خود ادامه می دهد و به کاربران خدمات ارائه می کند. کارگزاران در این شبکه می توانند هر زمانی که تمایل داشته باشند پیام‌های خودشان را برای کاربران ارسال کنند.

سرعت:

یکی دیگر از مزایای بزرگ شبکه مالی سوئیفت این است که انتقال پیام در آن با سرعت بالا یعنی در حد چند ثانیه انجام می شود. همچنین بعد از آنکه پیام به وسیله فرد مورد نظر خوانده شد و امضای او مشخص گردید این پیام مجدداً به شبکه سوئیفت تحویل می گردد. سرعت بالا در انتقال پیام باعث می‌شود شما در زمان خودتان هنگام استفاده از شبکه سوئیفت صرفه‌جویی به عمل آورید.

امنیت:

یکی از بزرگترین مزایای که شبکه مالی سوئیفت دارد و سبب شده فعالان اقتصادی زیادی از سراسر جهان تمایل همکاری با آن داشته باشند امنیت این شبکه است. درحقیقت این شبکه امن ترین شبکه مالی جهان است و تمامی پیام هایی که در آن جابجا می‌شود به صورت رمزگذاری شده هستند و به جز افراد مجاز هیچ شخص دیگری امکان دسترسی به آنها را ندارد.

ضریب خطای پایین:

شبکه مالی سوئیفت شبکه است که قابل اطمینان می باشد. میزان خطاها و اشتباهاتی که در این شبکه رخ می دهد در پایین ترین مقدار ممکن قرار دارد. خود شبکه سوئیفت ادعا می‌کند درصد اطمینان این شبکه ۹۹.۹۹% است. البته این شبکه حق دارد این ادعا را داشته باشد چرا که هیچ کدام از پیام های ارسال شده از زمان تأسیس این شبکه تا امروز گم نشده اند و به افراد مجاز رسیده اند.

هزینه:

طبیعتاً برای یک بازرگان و تاجر اینکه شبکه مالی پایین ترین هزینه را برای او داشته باشد اهمیت زیادی دارد . هزینه ارسال پیام در شبکه سوئیفت بر اساس کاراکتر ها ارزیابی می شود. نکته جالب در مورد هزینه ارسال پیام در این شبکه این است که هر چه شما پیام های بیشتری ارسال کنید هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد. دلیل پایین بودن هزینه ها در شبکه سوئیفت این است که در فرآیند ارسال پیام در این شبکه هیچگونه نیروی انسانی مورد استفاده قرار نمی گیرد. شبکه سوئیفت در مقایسه با دیگر شبکه های مالی پایین‌ترین هزینه را از شما دریافت می کند.

معرفی مزایای شبکه مالی سوئیفت

چه افرادی از شبکه سوئیفت استفاده می‌کنند؛ نام کاربران سوئیفت چیست؟

قطعا شما هم دوست دارید بدانید نام کاربران و فعالان شبکه سوئیفت چیست؟ در ادامه سه دسته مختلف افرادی که از این شبکه استفاده می‌کنند را خدمت شما معرفی می کنیم و برای رسیدن به پاسخ پرسشی که ایجاد شده است ادامه این بخش را دنبال کنید:

  • اعضا: دسته اول این افراد به اعضا شهرت دارند. منظور از اعضا در شبکه سوئیفت تمام ادارات مرکزی بانک ها هستند. در واقع ادارات مرکزی بانک ها سهامداران اصلی شبکه سوئیفت در جهان محسوب می شوند و روی تصمیمات این شبکه تاثیرگذاری دارند. به عنوان نمونه در کشور خودمان اداره مرکزی بانک صادرات یا بانک ملی که در شهر تهران واقع شده است به عنوان عضو اصلی و سهامدار شبکه سوئیفت شناخته می شود.
  • اعضای فرعی: دسته دوم افرادی که می‌توانند از این شبکه استفاده کنند اعضای فرعی نان دارند. این دسته در حقیقت شعب دیگر یا شرکت های وابسته به اعضای اصلی شبکه سوئیفت هستند. البته شرکت هایی به عنوان اعضای فرعی شناخته می شوند که ۹۰ درصد سهام آنها متعلق به عضو اصلی شبکه سوئیفت باشد. به عنوان مثال شعب خارجی بانک های کشور ما که عضویت آنها بعد از پذیرفته شدن عضویت بانکهای داخلی قبول شده باشد به عنوان عضو فرعی شبکه سوئیفت شناخته می شوند. اما دسته سوم شبکه سوئیفت چیست؟
  • شرکت کنندگان: دسته سوم این شبکه به شرکت کنندگان معروف هستند. در حقیقت افراد این دسته را تشکیل می دهند که در برخی رشته‌های عملیات بانکی فعالیت داشته باشند اما عملاً عضو غیربانکی محسوب شوند. نکته جالب این است که مثلاً دلال های بورس با توجه به اینکه در بازار بورس و بازار ارز فعالیت دارند به عنوان اعضای شرکت کننده شبکه سوئیفت شناخته می شوند. البته این شرکت کنندگان برای فعالیت در شبکه سوئیفت محدودیت های زیادی دارند مثل آنها فقط می‌توانند بر اساس تخصص خودشان یک نوع پیام خاص را در این شبکه انتقال دهند. این در حالی است که اعضای اصلی و فرعی امکان استفاده از تمام خدمات و امکانات شبکه سوئیفت را دارند.
معرفی کاربران و فعالان شبکه سوئیفت

رابطه شرکت های ایرانی با شبکه سوئیفت چیست؟

برای اولین بار در سال ۱۳۶۴ بررسی عضویت بانکهای ایرانی در شبکه بین‌المللی سوئیفت به وسیله کارشناسان بانک مرکزی آغاز شد اما به دلیل مشکلاتی که به سبب جنگ و اولویت های دیگر برای کشور به وجود آمده بود این موضوع از دستور کار خارج گردید. در سال ۱۳۶۹ مجدداً بانک مرکزی برای عضویت در سوئیفت اقداماتی را آغاز کرد و در سال ۱۳۷۰ تقاضای عضویت سیستم بانکی کشور را به سوئیفت ارائه کرد.

یک سال بعد در سال ۱۳۷۱ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به همراه ۵ بانک تجاری مهم دیگر کشور مثل بانک ملت وارد شبکه مالی سوئیفت شدند. در طی سال های بعدی بانکهای توسعه صادرات و صنعت و معدن و همچنین رفاه کارگران به عضویت شبکه سوئیفت در آمدند. اما به نظر شما مشکل اصلی کشور ما با سوئیفت چیست؟ تا قبل از این که تحریم های بین المللی علیه کشور ما وضع شود هیچگونه مشکلی بین فعالان اقتصادی و بانک‌های ایرانی با شبکه سوئیفت وجود نداشته است اما با شروع تحریم ها اوضاع تغییر کرد.

در واقع با آغاز تحریم ها شبکه سوئیفت هم مجبور شد کشور ما را تحریم کند و تمامی خدمات و امکانات خودش را به روی فعالان اقتصادی و تاجران ایرانی ببندد. بر اثر این تحریم ناگهانی تمامی قراردادهایی که بین بانک‌های ایرانی و خارجی برای انجام عملیات های بانکی در گذشته منعقد شده بود به حالت تعلیق درآمد و تا برخی از آنها به طور کامل لغو شد. حل موضوع سبب شد تا انتقال ارز از کشور ما با مشکلات زیادی مواجه شود و فعالان تجاری در کشور ما مجبور شوند از شبکه های دیگر یا حتی کشورهای مختلف برای انتقال ارز استفاده کنند.

البته استفاده از راه‌های جایگزین شبکه سوئیفت همیشه برای بازرگانان ما خسارت های زیادی به همراه داشته است. با وجود اینکه پس از انعقاد قرارداد برجام، مطابق متن این قرارداد و تفاهم نامه تحریم سوئیفت بر علیه کشور ما لغو گردید اما کماکان برای ارتباط ایرانی ها با این شبکه مشکلاتی وجود دارد. در حقیقت بانکهای خارجی بر اثر تجربه‌ای که تحریم‌های قبلی برای آنها ایجاد کرده است ریسک معامله با طرف های ایرانی را قبول نمی‌کنند.

شما به عنوان یک فعال اقتصادی می‌توانید در اعتماد سازی برای شبکه های خارجی نقش مهمی ایفا کنید. اگر شما و دیگر بازرگانان بتوانند ترس شبکه های بانکی خارجی را در معامله با ایرانیان از بین ببرند علاوه بر این که به پیشرفت و موفقیت اقتصادی خودشان کمک کردند به اقتصاد کشور هم خدمت بزرگی نموده‌اند.

بررسی ارتباط شرکت های ایرانی با شبکه مالی سوئیفت

مقالات مرتبط

دیدگاه

0 نظر تاکنون ارسال شده است
×

حساب کاربری

برای استفاده از خدمات صادرات 98، وارد حساب کاربری خود شوید.
question